28 cze 2011

Ceremonie przejścia w Karyuukai

 

Dziś dalszy ciąg z serii artykułów o życiu gejsz, a w nim najważniejsze ceremonie sygnalizujące zakończenie pewnego etapu kształcenia. Miłej lekturki.

- Ceremonia Sansan-kudo, czyli dosłownie oznacza trzy po trzy - dziewięć razy.
W zależności od dystryktów ceremonia odbywa się przed lub w trakcie misedashi np w o odbywa się przed a Gion Kobu w trakcie. Sansan-kudo jest związkiem łączącym Starszą Siostrę z Młodszą. (ale to już wcześniej wspomniałam) i odbywa się w trakcie osakazuki (wymiany czarek).

- Ceremonia Misedashi, czyli debiut maiko.
Uroczystość odbywa w dniu uznanym za szczęśliwy, ponieważ hanamachi są przesądne.
Z rana dziewczyna udaje się do fryzjera, by wykonał jej fryzurę wareshinobu (oficjalna fryzura maiko). W tym szczęśliwym dniu okasan wykonuje makijaż, pokrywając twarz biała farbką shironuri ( na karku zostawia się 3 nie pomalowane paski) a otokoshi (garderobiany) pomaga założyć oficjalne czarne hikirizuri z pięcioma herbami okiya. Po malowaniu i ubraniu się zakłada okobo oraz zabiera ze sobą kago. (czasem też zabiera parasolkę - wagasa).

Przed wejściem do okiya wywiesza się ręcznie malowane plakaty mokuroku oraz tłumy gapiów i wielbicieli, którzy czasem od lat czekają na takie wydarzenia. Nowej maiko towarzyszy garderobiany, jako mistrz ceremonii. A do ochaya, ryotei i innych okiya wysyłane są zaproszenia, które później wracają z odpowiednim datkiem.

Miejscem odbywającej się ceremonii jest minarai-jaya, w której przyszła maiko terminowała lub w kenbanie, w zależności od dzielnicy. Zwój, który zwykle się wiesza na takie okazje przedstawia boginię słońca Amaterasu-o-mikami, aby przypomnieć o pradawnych początkach tańca w Japonii. W ceremonii bierze udział nowa maiko, jej Starsza Siostra i okasan domu gejsz, w którym mieszka. Na honorowym miejscu siedzi okasan minarai-jaya i onesan Starszej Siostry nowej Maiko, Do innych osób należą Przewodnicząca miejscowego Stowarzyszenia Właścicieli Herbaciarni i kierownik Kenbanu, którzy oficjalnie zatwierdzają związek.

Ważnym punktem jest już wspomniane sansan-kudo, podczas której dochodzi do wymiany czarek. Siostry podają sobie 3 czarki wielkości naparstka i każda pij 3 łyki. Właśnie w tym momencie wiążą się ze sobą oraz nowa maiko przybiera nowe imię, którego część pochodzi od imienia onesan. Dzięki temu staje się prawdziwą członkinią rodziny.

Przez pierwsze trzy dni po debiucie, maiko ubiera się w czarne, oficjalne kimono ozdobione herbami, a przez następne trzy może już wkładać kimono w innych kolorach, lecz również i one muszą być ozdobione herbem okiya. Przez cały ten czas wieczorem uczestniczy ona wraz ze swoją onesan w przyjęciach, na których jest przedstawiana przyszłym klientom. Wręczają oni maiko goshugi w wysokości co najmniej 10.000 jenów.
________Odsapniemy chwilę, by przedstawić Wam stary zwyczaj, niespotykany już nigdzie indziej.

Chodzi mi o zwyczaj czernienia zębów pochodzący z okresu Heian (794-1185), w którym dorosłe kobiety malowały sobie zęby na czarno. W niektórych regionach Japonii poczernione zęby wskazywały również na gotowości kobiety do za mąż pójścia. I choć obyczaj ten został zakazany po restauracji ery Meiji, to jednak zachował się w niektórych rejonach aż do ery Taisho. Dziś jedynie w społeczności hanamachi w Kyoto kultywuje się tę tradycję.

Dawniej uzyskiwano czarną farbę z połączenia następujących składników: żelaza, liści herbaty, wódki ryżowej, kandyzu i papki ryżowej. Dziś można kupić gotową farbę w sklepikach z kosmetykami w Hanamachi. Geiko musi bardzo uważać i unikać potraw gorących lub tłustych, ponieważ czarny kolor na jej zębach może wyblaknąć.
_____________

- Ceremonia Erikae, czyli wywinięcie kołnierza.
Starsza maiko przygotowywana jest, by zostać w pełni wykwalifikowaną geiko, tylko wtedy jeśli tego pragnie, lecz nie musi. Niektóre kończą swoją karierę właśnie w tym momencie.
Te, które się zdecydują, by zostać przechodzą ceremonię erikae. Szkarłatny kołnierz gęsto obszyty srebrną nitką, zamienia się na biały - symbol geiko i znak, że geiko opanowała do perfekcji swoje umiejętności.

Sama ceremonia  wymaga takich samych przygotowań co misedashi, czyli ubieranie, wysyłanie zaproszeń, wywieszenie plakatów. W tym też dniu geiko wykonuje taniec Kurokami (Taniec Czarnych Włosów). Przez pierwsze trzy dni po uroczystości geiko ubiera się w czarne,oficjalne kimono z herbem, zaś prze kolejne trzy może występować w kolorowym kimonie, również ozdobione herbem okiya. Po upływie tego czasu ubiera się już w normalny i codzienny strój.

Sam strój geiko jest mniej okazały niż strój maiko. Nosi ona bardziej stonowane kolory, z nielicznymi wzorami. Platformy okobo zmienia na zori lub geta. Młodsze geiko noszą peruki a starsze ich już nie używają.

- Ceremonia Hiki-iwai, czyli emerytura.
Jest to ostatnia i najprostsza ceremonia w życiu geiko.

Odchodząca gejsza wręcza pudełka białego ryżu swoim koleżanką i nauczycielką. Jeśli gejsza ma mieszane uczucia i nie wie czy definitywnie kończy swoją karierę do białego ryżu dokłada trochę czerwonego.

*******
Zakończyliśmy dziś bardzo szczególne ceremonie w życiu każdej gejszy. W świecie Karyuukai są one ważne, ponieważ mimo trudności i pomału gasnącej tradycji w Japonii, (do czego my, Europejczycy się przyczyniliśmy - nie ma co zaprzeczać ) nadal trwa.

Matta ne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz