2 cze 2011

Legenda o Znakach Zodiaku (wersja1)


W pierwszej wersji miejscem wydarzeń był niebiański pałac Nefrytowego Cesarza. Tu jednak opowieść o zwierzęciu zodiakalnym, stanowi zamkniętą całość i niewiele elementów wiążę ją z opowieścią przytoczoną poprzednio.

Na początku dowiadujemy  jakie kryteria miały decydować o wyborze zwierzęcia do funkcji znaku zodiakalnego. Mówi się bowiem, że zamierzając wybrać 12 zwierząt Nefrytowy Cesarz postanowił brać pod uwagę albo to, że zwierzę jest pożyteczne dla ludzi, albo że przebyło wcześniej niż inne do Niebiańskiego Pałacu, gdzie miały się stawić zwierzęta aspirujące do funkcji zodiakalnej. Więc dziś  zajmiemy się ...szczurem.
_________________

Szczur bardzo chciał się dostać do grona wybranych. Zdając sobie sprawe z tego, że niewielki z niego pożytek, postanowił podstępem udać się do Pałacu. Wiedział, że na byku można polegać i że przybędzie on pierwszy do Pałacu. Dlatego też w wyznaczonym dniu bardzo wczesnym rankiem wskoczył na byka i czepił się jego rogu. Byk rzeczywiście przybył jako pierwszy i to tak wcześnie, ze zamknięte były jeszcze bramy. Czekał więc do chwili aż bram się otworzy.

Gdy wrota zaczęły się otwierać, szczur szybko zeskoczył i wbiegł szparą przez uchylone wrota. Byk był wściekły (zresztą się mu nie dziwię), że udało się wyprzedzić, mimo że uczynił wielki wysiłek, by przybyć jako pierwszy. Poskarżył się więc Cesarzowi.

Cesarz wysłuchał go, ale nie mógł cofnąć swego wcześniejszego postanowienia, toteż mimo wszystko przyznał pierwsze miejsce szczurowi.
________________

Byk (wersja książkowa, niestety nie pamiętam którego autora ;/)
Opowieść dotycząca byka sprawia wrażenie jakby była z innej wersji cyklu opowieści zodiakalnych i nie ma nic wspólnego z poprzednią wersja przytoczona przeze mnie o szczurze i byku. Opowiada ona, że byk był jednym z pierwszych służących w Niebiańskim Pałacu i bywał bardzo często posłańcem między Niebem z Ziemią.

Pewnego roku pastwiska na ziemi były wyschnięte, że pasterze nie mieli gdzie wypasać swych trzód, wiec prosili Nefrytowego Cesarza o pomoc. Byk chętnie się zgłosił do pomocy, toteż kazano mu zejść na ziemię i tam, co trzy kroki, siać garść ziarna. Zadowolony, że powierzono mu to zadanie byk ruszył radośnie na ziemię, ale potknął się o próg bramy pałacu i spadł prosto w dół, stracił świadomość i rozsypał wszędzie ziarno. Następnego roku trawa tak bujnie porosła całą ziemię, że nie było gdzie uprawiać zboża.
Widząc to Cesarz wezwał byka przed swoje oblicze. Byk potulnie wyznał, co się wydarzyło. Cesarz kazał więc zejść mu na ziemię i zjeść trawę, aby pomóc rolnikom. Jednak po tym incydencie wyrzucono go z Nieba: spadł z hukiem i uderzył górnymi zębami o ziemię. To dlatego właśnie byk ma takie szczególne zęby.

Na ziemi byk okazał się pracowitym robotnikiem starającym się odkupić swe winy i wynagrodził uczynioną ludziom krzywdę. Dlatego też, kiedy miano wybrać zwierzęta zodiaku, rolnicy polecili
byka, który kiedyś zniszczył ich uprawy i następnie wszystko naprawił, a Nefrytowy Cesarz z chęcią umieścił go pośród wybranych zwierząt.
______________

Tygrys (j.w.)
Pierwotnie tygrys był zwykłym zwierzęciem nikomu nie czyniącym szkody. Dzięki wytrwałości i hartowi ducha stał się jednak zwierzęciem budzącym lęk. Walki i gryzienia nauczył się od kota. Dlatego też Nefrytowy Cesarz uczynił go strażnikiem Niebios.

Wkrótce potem zwierzęta żyjące na ziemi zaczęły polować na ludzi i zjadać ich. Ludzie zwrócili sie do Cesarza o pomoc, ten zaś posłał tygrysa, któremu zlecił sprawowanie kontroli nad zwierzętami. Na ziemi tygrys stoczył bitew z lwem, koniem i niedźwiedziem, doprowadzając do tego, że wszystkie zwierzęta powściągnęły swe instynkty. A kiedy wielki żółw morski wywołał fale, które zalewały ląd, i z nim tygrys musiał stoczyć walkę, którą wygrał i zabił żółwia.

W nagrodę za te czyny otrzymał od Nefrytowego Cesarza po jednej prędze na futrze za pokonane zwierzę i został królem zwierząt. Jednym ze zwierząt zodiakalnych był wówczas lew, który czynił wile złego na ziemi. Teraz został pozbawiony stanowiska, a jego miejsce zajął królewski tygrys, najpotężniejsze zwierzę zodiaku.

Podsumowanie
W opowieści o byku pojawia się nie znany dotąd motyw "polecania kogoś na stanowisko" - sam ten zwyczaj znano w Chinach od czasów starożytnych i polegał on na tym, ze pewnym osobom lub zespołom przysługiwało prawo rekomendacji, które w systemie biurokracji stanowiło pewien element demokracji.

Natomiast w opowieści o tygrysie, zwierzę zawdzięcza swe stanowisko temu, że był najwspanialszym ze zwierząt. Ponadto wprowadzenie lwa do tej opowieści należy raczej przypisywać wpływom indyjskim, ponieważ lwy nigdy nie żyły w Chinach i nie były uważane za królów świata zwierzęcego.
____________

Zając
W czasach najdawniejszych zając i byk żyli w sąsiedztwie i pozostali w przyjaźni, ale razu jednego poróżniła ich sprzeczka. Zając utrzymywał, ze jest najlepszym biegaczem ze  wszystkich zwierząt i że byk mu nigdy w tym nie dorówna, ponieważ brak mu lekkości. Obrażony byk, chcąc pokonać zająca, zaczął ćwiczyć codziennie.

Kiedy miano wybrać 12 zwierząt zodiaku, każde zwierzę chciało pierwsze znaleźć się w pałacu, aby w ten sposób zdobyć miejsce pośród wybranych. Za i byk umówili się, że będą się ścigać, ale zając złamał umowę ( nie on jedyne ^^ - dla tych, którzy nie wiedzą, chodzi mi o kota i szczura ^^ - biedny kot.. ja bardzo koty lubię, ale niestety nie mogę ich w domu mieć ;/). Wstał wcześnie i rzucił się do biegu. Po chwili odwrócił głowę, by ujrzeć co robią inne zwierzęta, ale nikogo nie zobaczył, więc zatrzymał się na drzemkę ufny, że i tak będzie pierwszy.

Obudził się nagle i ujrzał, że tygrys go wyprzedza. W wielkim przerażeniu zaczął biec do pałacu tak szybko, jak tylko potrafił, ale tam przybył okazało się, że zarówno tygrys, jak i byk są przed nim, a i szczur podstępem zdobył już pierwsze miejsce. Tak więc musiał się zadowolić miejscem czwartym. Zły na byka zabrał swój dom pod ziemię, gdzie jego potomkowie żyją do dziś.
______________

Smok
Smok był zwierzęciem ambitnym i ogromnie chciał zająć miejsce tygrysa jako króla zwierząt (taa.. już to widzę ^^). Wybuchła między nimi walka, ale żaden nie odniósł zwycięstwa. Nefrytowy Cesarz postanowił więc ich rozsądzić. Kiedy smok się o tym dowiedział, zaniepokoił się, że nie wygląda dość imponująco. A były to czasy gdy smok nie miał jeszcze rogu, a jego posiadaniem szczycił się kogut. Stonoga poradziła smokowi, by pożyczył róg od koguta. Ten początkowo odmówił, ale kiedy stonoga poręczyła za smoka, zgodził się na to.

Smok i tygrys, gdy przybyli do pałacu, gdzie miał się odbyć sąd, obaj budzili swym wyglądem lęk i przerażenie. Dlatego też Cesarz postanowił, że smok będzie królem wody, a tygrys ziemi. Tygrys był już wówczas jednym ze zwierząt zodiaku, a zatem i smokowi przyznano ten sam status. Jednak smok nie chciał oddać rogu, uważając go za znak swej pozycji. Rozzłoszczony tym kogut począł ścigać stonogę, która schowała się pod ziemią. Dlatego też koguty do dnia dzisiejszego zjadają stonogi a ich pianie jest wymyślaniem na złodziejstwo smoka, o którym nie mogą zapomnieć.
_______________

Wąż
Dawno, dawno temu wąż i żaba żyły w przyjaźni. W tamtych czasach wąż miał 4 nogi a żaba nie miała nóg. poruszała się ona pełzając na brzuchu, jak to dziś węże robią. Wąż był jednak leniwy i czekał tylko na to, co upoluję żaba, która łapała owady pomagając w ten sposób ludziom. Z tego wiec powodu ludzie lubili żabę a nienawidzili węża. To oczywiście złościło węża, który zaczął kąsać ludzi i zwierzęta, a nawet ich w ten sposób zabijać. Mimo że węża wezwał Nefrytowy Cesarz i zażądał, by zaprzestał czynić zło, uparte zwierzę nadal kąsało. Za karę zabrano mu nogi i dano je żabie.

Zawstydzony swym postępowaniem (a jednak^^) wąż zaczął czynić wysiłki, by pomóc ludziom i odkupić swe winy. Przede wszystkim pomagał swemu krewnemu - smokowi w opanowaniu deszczów, a po śmierci swe ciało przeznaczył na lekarstwo. Zaimponował tym Cesarzowi, który dał mu w zodiaku miejsce zaraz po smoku. Mimo, że wyróżnienie to zadowoliło węża, nie zdołał on wybaczyć żabie tego, że ma jego nogi. Dlatego do dnia dzisiejszego węże jedzą żaby.

Jaki morał z tych opowieści? ..... Odgadnijcie sami ;)
_______________

Koń
Na samym początku, gdy koń służył Nefrytowemu Cesarzowi w Niebie miał on pałę wspaniałych skrzydeł. Potrafił więc unosić się w Niebie, pływać w morzu i biegać po ziemi. Dumny i piękny koń odnosił się z lekceważeniem do innych zwierząt. Pewnego dnia polecono mu przekazać posłanie smokowi, królowi Wschodniego Morza. Kiedy go zatrzymały straże pałacowe, wpadł w furię i zabił jednego ze strażników.

Gdy dowiedział się o tym zdarzeniu Cesarz, natychmiast kazał obciąć koniowi wspaniałe skrzydła i zamknąć go pod ogromną górą. I tak przez 2000 lat konał koń przywalony górą, kiedy przechodził tamtędy przodek rodu ludzkiego i posłyszał, że koń krzyczy, iż pragnie poświęcić swe życie służeniu ludziom. Wzruszyło go to,wiec używając magii uwolnił konia. Z wdzięczności koń oddał się na służbę ludziom, orząc ich pola, przewożąc produkty i walcząc w bitwach.

Kiedy więc wybierano zwierzęta na znaki zodiaku, ludzie polecili konia a Nefrytowy Cesarz nadał mu ten zaszczyt zgodnie z ich oczekiwaniami.
_________________

Baran
Jesienią, na początku dziejów ludzkości niebiański baran zstąpił na ziemię. Zobaczył, że ludzie są przygnębieni i jakby chorowici, toteż zaraz zrozumiał, że cierpią x powodu braku zbóż. W Niebie bogowie mieli wtedy rozległe pola, ale nikt z ziemian ich nie widział. Baran uznał, że to niesprawiedliwe, postanowił zatem ukraść ziarno i dać je ludziom. Kiedy wrócił do Nieba, zaczął krążyć po polach i zbierać ziarno dla ludzi. Następnie raz jeszcze zszedł na ziemię i wyjaśnił ludziom, jak je należy siać. Kiedy dojrzały pierwsze zasiewy, ludzie zanosili dzięki baranowi za jego dobroczynność.

Wiadomość o tym czynie doszła do uszu Nefrytowego Cesarza, który zdjęty złością powiedział, że skoro baran tak dba o to, by wykarmić ludzi, niech zostanie zabity, a jego mięso dane ludziom do zjedzenia. Co też się tak stało, ale następnego oku w miejscu, w którym zabito barana, pojawił się nowy baran, a był to pierwszy z tych, jakie do dnia dzisiejszego żyją na ziemi.

Kiedy ludzie dowiedzieli się, że Nefrytowy Cesarz ma wyznaczyć 12 zwierząt zodiakalnych, polecili na tę funkcję barana. Cesarz uległ woli ludu i przebaczył baranowi jego przewinienia dając mu miejsce w zodiaku.
______________

Małpa
Małpa mieszkała niegdyś obok tygrysa i była jego dobrym przyjacielem. Tygrys był tak gwałtowny, ze wszyscy się go bali, tym bardziej więc lgnął do małpy, swego jedynego przyjaciela. Pewnego dnia tygrys wpadł w sieć zastawioną przez myśliwego. Wzywał pomocy, a jego wołanie usłyszała małpa, która pospieszyła na ratunek skacząc z drzewa na drzewo, rozwiązała liny i uwolniła uwięzionego. Od tego czasu tygrys miał wielki dług wobec małpy.Bał się jednak, by małpa nikomu nie powiedział o tym, co się stało, ponieważ inne zwierzęta mogłyby przestać się go bać. Myślał więc, że  aby wszystko pozostało tajemnicą, najlepiej będzie ja zabić (no bo lepszego pomysłu już nie było hihi). Wiedział jednak, że gdyby to zrobił zostałby na świecie samotny (czyżby wyrzuty sumienia ?). Dlatego postanowił pomóc małpie spłacając w ten sposób swój dług wobec niej. Kiedy nastał czas wybierania zwierząt tygrys znalazł się pośród faworytów. Szanse małpy były nikłe, ale tygrys postanowił przemówić w jej imieniu. Chwalił jej inteligencje i zręczność i w ten sposób zapewnił jej miejsce w zodiaku i przy okazji spłacając swój dług (nie ma to jak siła przyjaźni czyż nie?)
__________

Kogut
Kogut był początkowo ptakiem kłótliwym i napastliwym, zatem kiedy wybierano zodiak nie brano go w ogóle pod uwagę. Zmartwiony pytał konia, jak to się stało, że jego wybrano. Koń odparł, że to było bardzo proste: pomagał ludziom w oraniu, przewożeniu ciężarów i w walce podczas wojny. Kogut wyznał, że pragnie zostać jednym ze zwierząt zodiaku. Koń odparł: "Musisz więc zrobić coś dla ludzi. Wszyscy to robią, natomiast ty masz wspaniały głos, który możesz użyć z pożytkiem dla ludzi". Kogut przemyślał słowa, które usłyszał od swego przyjaciela i postanowił co rano budzić ludzi do pracy, by się nie spóźniali. Nefrytowy Cesarz bardzo się wzruszył i przyznał kogutowi miejsce wśród zwierzyńca. Uczynił w ten sposób wyjątek, ponieważ ptaków nie dopuszczano w ogóle do konkursu. W trakcie wielkiej gonitwy, która miał zdecydować o kolejności, pies i kogut biegły łeb w łeb. Kiedy już zbliżali się do mety - kogut podfrunął i wyprzedził psa ( od tego czasu pies nienawidzi koguta). W ten sposób został dziesiątym znakiem zodiaku.
____________

Pies
W czasie zawodów pies i kot walczyli ze sobą zaciekle, a każdy z nich pragnął dowieść, że uczynił dla ludzi znacznie więcej. Kot dodawał złośliwe, że pies je zbyt dużo, a pies zas mówił, ze kot potrafi tylko cienko miauczeć. Sprzeczali się ze sobą tak gwałtownie, że wreszcie postanowili prosić Cesarza. o rozsądzenie ich sporu. Cesarz wysłuchał ich, po czym zapytał ile karmy zjada dziennie. Pies odparł, że tylko jedną miskę na każdy posiłek. Jednak kiedy zadano to samo pytaniu kotu, ten zaczął kłamać twierdząc, że je tylko mała czarkę na każdy posiłek.  Tak więc Cesarz stwierdził, że pretensję kota do stanowiska są poważniejsze, ale obaj muszą wziąć jeszcze udział w zawodach. W dniu zawodów pies wcześnie wstał i to mu zapewniło dobre miejsce. Natomiast kot, przyszedł zbyt późno i ukończył biegł za świnia. Oczywiście myślał, że się załapał, toteż się zdziwił że znalazł się poza dwunastką i nie jest zwierzęciem zodiaku (biedny...) Dlatego też wiecie dlaczego koty polują na szczury a psy gonią koty ^^.
______________

Świnia
Świnia została zwierzęciem zodiakalnym w dość niezwykły sposób. W dawnych czasach żył pewien bogaty urzędnik wysokiej rangi, który nie miał syna. Rozpaczał z tego powodu zdają sobie sprawę, że nie będzie miał kto składać ofiar przodkom. Wreszcie w wieku lat 60 doczekał się syna. Wydał więc przyjęcie, na które zaprosił przepowiadaczy przyszłości, a wszyscy zgodnie przepowiedzieli synowi wspaniałą przyszłość (taa... ). Rodzice rozpieścili swego jedynaka, toteż wyrósł na samolubnego i zepsutego chłopca. Po śmierci ojca sprzedał majątek rodzinny i żył rozrzutnie. Wreszcie przepuścił wszystkie pieniądze (jakbym pismo święte czytała ^^). Odeszli od niego przyjaciele, a wkrótce potem zmarł w nędzy. Kiedy po śmierci znalazł się w piekle, pożalił się Nefrytowemu Cesarzowi, że został niesłusznie pozbawiony swego pomyślnego losu. Po zbadaniu sprawy Cesarz postanowił, że urodzi się on jako ktoś, komu przeznaczony był dobry los, to jednak zmarnotrawił tę szansę. Cesarz za karę kazał mu się odrodzić jako świnia. Jednak jeden z urzędników niebiańskich źle usłyszał to, co powiedział Cesarz i zrozumiał jego słowa jako, że ma zostać zwierzęcym znakiem zodiaku (fuksiarz ;D). W tyn sposób człowiek ten nie tylko odrodził się jako świnia, ale jeszcze na dodatek jako znak zodiaku.

Ta ostatnia opowieść nosi wyraźne cechy buddyjskie, ponieważ w tradycji chińskiej nie znana jest reinkarnacja dusz odradzających się za karę w niższych wcieleniach. Jest to więc z całą pewnością opowieść późniejsza.
__________

I tym charakterystycznym akcentem zakończyliśmy legendę o znakach zodiaku według 1 wersji wydarzeń. Na zakończenie w życiu każdego Chińczyka zodiak odgrywa ważna rolę np spod jakiego jest znaku itp. Oprócz tego istnieje też wiele powiedzeń ludowych, które mówią o związku i powiązaniach osób spod różnych znaków zodiaku.
 
Dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz