15 lip 2011

Hana kanzashi Gejsz

 

Hana kanzashi nosi się zazwyczaj w zależności od miesiąca w roku - każdemu przypisane są inne kwiaty.

Kalendarz - zastosowanie

Pewien rodzaj hana tsumami kanzashi to ozdoby noszone przez minarai maikp i maiko (praktykantki na pełnoprawne gejsze najprościej mówiąc) w konkretnych miesiącach roku. Japończycy ogromną wagę przywiązują do mian pór roku, przez co także motywów sezonowych - dlatego np. założenie kimona w kwiaty sakury (motyw wiosenny) na jesieni jest postrzegane jako błąd w kitsuke. Maiko także przywiązują do tego wagę i noszą inne ozdoby w każdym miesiącu.

- Styczeń - W styczniu przypada w Japonii Nowy Rok i jest to okazja do corocznej zmiany motywu. Najpopularniejszymi motywami na styczeń są Sho Chiku Bai, czyli Sosna, Śliwa i Bambus. Występują w jednej kompozycji gdyż nazywane są Trzema Towarzyszami Zimy i są symbolami szczęścia. Innym motywem jest sosna mizuhiki, złożona ze złotych i srebrnych elementów. Nosi się ją wraz z formalnymi, czarnymi kimonami. Innym motywem są zwierzęta chińskiego Zodiaku, czerwone i białe chińskie astry.
- Luty - Luty to w Japonii zwiastun wiosny, choć zima jeszcze nie odeszła. Głównym motywem są kwiaty śliwy - Ume. Symbol nadchodzącej wiosny. Kwitnie w najzimniejszej porze roku i z tego względu uznawane jest jako symbol witalności i umiejętności przeciwstawiania się niesprzyjającym warunkom. Ma także chronić przed złem, dlatego sadzi się drzewa śliwy w północno-wschodnim krańcu ogrodu, skąd według podań japońskich mogą nadejść złe siły.
W lutym starsze stażem maiko często noszą jeden duży trzy nieco mniejsze kwiaty śliwy - taki kanzashi nazywa się miwa. Innymi motywami są kusudama (kula ozdobiona płatkami) oraz wiatrak.
- Marzec - W marcu stonowane kolory ustępują żywym zieleniom i żółciom. Najbardziej popularnym motywem jest nanohana, czyli swojski rzepak. Inne motywy to peonia, narcyz czy białe lub różowe kwiaty brzoskwini, często ozdobione różowymi środkami.
- Kwiecień - W kwietniu kwitną drzewa sakura, będące obok chryzantemy, narodowym kwiatem Japonii. Kwitnienie sakury jest narodowym świętem i poświęcony jest jej cały kilkudniowy festiwal. Nie ma kwiatu bardziej popularnego w tym miesiącu, a wszystko inne - jak srebrne motyle, czy latarenki - są tylko dodatkiem do Królowej Wiosny. Wiele starszych maiko nosi pojedynczy duży kwiat - niezwykle okazały. Młodsze maiko noszą piękne weepping cherry kanzashi, czyli kaskady składające się nie tylko z płatków, ale czasem z całych kwiatów.
- Maj - Maj jest miesiącem fioletów i rozkwitu lata. Króluje wisteria - fuji - oraz irys - ayame.
Częstym dodatkiem jest także motyw srebrnych motyli.
- Czerwiec - W czerwcu kwiaty kwitną we włosach maiko - od hydragei, małych niebieskich lub białych kwiatków o czterech płatkach, poprzez wierzbę z dodatkiem różowych goździków i gardenii. Innym ciekawym motywem są złote wróble oraz parasolki.
- Lipiec - Lipiec jest miesiącem nietypowym, bowiem nie rządzą tutaj kwiaty. Głównym motywem są okrągłe wachlarze uchiwa, fajerwerki, trawa (pampass grass) oraz ważki.
- Sierpień - Kolejny miesiąc królowania traw, ważek i fajerwerków, okraszone jednak goździkami oraz kwiatami wilca (powój).
- Wrzesień - Wrześniowe kanzashi to przede wszystkim dzwonek chiński, zwany bellflower albo kikyou..
To piękny motyw o nietypowym kształcie zazwyczaj w bieli i fioletach.
- Październik - Październik to miesiąc Cesarskiego Kwiatu - chryzantemy, widniejącej w godle cesarskim. Jej inna nazwa to kiku i motyw ten występuje w kilku formach: bukietów małych, podobnych do stokrotek kwiatków (koszą je młode stażem maiko) lub okazałych szpil z pojedynczym kwiatek w kolorze bieli bądź jaskrawej żółci (noszone przez starsze maiko)
- Listopad - Listopad to koniec roku, chwila gdy liście zmieniają kolor.
To chwila, gdy we włosach maiko króluje momiji czyli zmieniający kolor liść klonu, zazwyczaj żółty lub czerwony.
- Grudzień - Niezwykły miesiąc, w którym motywy zmieniając się z kwiatów na tabliczki maneki (podobne wiszą przed teatrem Minamiza) i ciasteczka ryżowe mochibana.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz