28 maj 2013

5 świętych gór nad morzemPo tym, jak Njuwa stworzyła ludzi, na świecie zapanował spokój. Ale pewnego dnia nastąpiło silne zderzenie niebiańsko-ziemskie. Na niebie pojawiła się ogromna dziura, a ziemia opadła. Na świecie wszędzie powstały pożary, powodzie oraz ukazały się demony, złe duchy, drapieżne zwierzęta i ptaki. Ludzie cierpieli okropne męczarnie. Wielka bogini Njuwa zniszczyła demony i drapieżne zwierzęta, uśmierzyła klęski pożaru i powodzi, a potem pocerowała niebo.

Njuwa ułożyła pod dziurą nieba ogromny stos opałowego drewna, które dochodziło do nieba i zrobiła stos kamieni o pięciu kolorach, niebieskim, białym, złotym, czerwonym i czarnym. Potem podpaliła stos opałowego drewna. Kamienie w pożarze stopiły się i nieustannym potokiem wpłynęły do dziury nieba. Niebo zostało zacerowane.

Mimo tego, niebo i ziemia uległy zmianie. Niebo trochę odchyliło się na północny zachód i dlatego Słońce i Księżyc posuwały się tym kierunku. W części południowo wschodniej ziemi pojawiała się ogromna otchłań, do której wpłynęła woda i w ten sposób ukształciły się oceany i morza.

Na wschód od Morza Bohai istniała otchłań - Guixiu, do niej wpadały wszystkie rzeki. Mimi tego poziom wody Guixiu ciągle był równy, ani nie spadał, ani nie wzrastał.

Na otchłani Guixiu istniało 5 świętych gór – Daiyu, Yuanqiao, Fanghu, Yintai i Penglai. Wysokość każdej z nich wynosiła 15 tysięcy kilometrów, a odległość między górami wynosiła 35 tysięcy kilometrów. Na górach liczni nieśmiertelni bogowie żyli w złotych pałacach.

Jednak, te święte góry były jak pływacy na wodzie i pod wpływem wielkiego wiatru często dryfowały. Przedstawiciele nieśmiertelnych bogów powiedzieli niebiańskiemu cesarzowi o ich zmartwieniu. Zgodnie z rozkazem niebiańskiego cesarza władca mórz Yzqian wysłał 15 wielkich żółwi do zatrzymania 5 świętych gór. Jeden żółw nosił na swojej skorupie jedną świętą górę, a dwa inne były strażnikami. Co 60 tysięcy lat zmieniały się one na stanowiskach pracy. Dzięki temu święte góry zostały ustabilizowane, a nieśmiertelni bogowie stali się bardzo radośni.

Jednak, pewnego dnia, gigant z kraju gigantów Lonboguo przybył do otchłani Guixiu, aby łowić na wędkę ryby. Wysokość ciała giganta równała się z wysokością świętych gór. Złowił on na wędkę 6 wielkich żółwi. W wyniku tego pod wpływem wiatru od Morza Arktycznego dwie święte góry Daiyu i Yuanqiao bez oparcia dryfowały i w końcu zatonęły. Nieśmiertelni bogowie na tych dwóch świętych górach stracili swoje ogniska domowe.

Niebiański cesarz bardzo się z tego powodu zirytował i skrócił ciało mieszkańców kraju Longboguo – kraju gigantów. Pozostałe trzy święte góry na plecach wielkich żółwi ciągle były więc bezpieczne i aż do chwili obecnej nadal znajdują się w morzu w części wschodniej Chin.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz