20 paź 2011

Kanzashi - Czyli szczypta historii...Witajcie

Dziś króto, zwięźle i na temat ^^.

Kanzashi to tradycyjna, japońska ozdoba do włosów, zazwyczaj w formie grzebyka lub szpili. Powstała prawdopodobnie, gdy kobiety porzuciły styl w którym długie włosy noszono rozpuszczone i zaczęły je upinać - czyli około 200 lat temu w Epoce Edo.

Kanzashi dziś noszone są zazwyczaj na specjalne okazje (ślub, ważne rodzinne uroczystości), przez adeptów sztuki ikebany oraz ceremonii herbacianej. Najbardziej jednak kojarzone są z gejszami oraz maiko (gejsze-praktykantki).

Kanzashi wytwarzane są z bardzo różnorodnych materiałów takich jak złoto, srebro, lakierowane i malowane drewno, szylkret i inne. Kanzashi tworzone z jedwabiu nazywane są 'hana kanzashi'  i wytwarza się je metodą 'tsumami'  czyli składania płatków z pojedynczych kwadracików materiału i sklejania ich w celu ułożenia wzoru. To właśnie od tej metody wzięła nazwę ta gałąź sztuki, bo 'tsumami' 'składać' lub 'szczypać'. Tradycyjnie nakleja się je za pomocą kleju ryżowego na niewielkie koła wycięte z tektury, a pojedyncze kwiaty spina się w skomplikowane bukiety.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz