20 mar 2015

Opowiadanie o Fan ZhongyanFan Zhongyan był wybitnym politykiem i poetą Północnej Dynastii Song w dziesiątym wieku.

Kiedy miał zaledwie 3 lata, umarł jego ojciec. Życie rodziny Fana Zhongyana było trudne. Później, kilkunastoletni Fan Zhongyan przeprowadził się do innego miasta, w którym studiował. W czasie samotnych studiów z powodu braku pieniędzy na jedzenie, przez długi okres codziennie jadł tylko owsiankę. Każdego rana gotował owsiankę i czekał aż ona zamarznie. Następnie kroił ją na trzy części, które stanowiły dla niego trzy posiłki. Jadł je z marynatą.

Pewnego dnia kiedy Fan Zhongyan jadł swoją owsiankę, jeden z jego przyjaciół złożył mu wizytę. Uznał, że życie Fana jest niezwykle trudne, więc dał mu pieniądze, aby żył lepiej. Jednakże Fan Zhongyan taktownie i zdecydowanie odmówił przyjęcia pieniędzy. Jego przyjaciel nie dał jednak za wygraną. Kolejnego dnia przyniósł do domu Fana wiele smacznych potraw. Fan Zhongyan nie miał wyboru i przyjął je.

Po kilku dniach przyjaciel ponownie przybył z wizytą do domu Fana i zobaczył, że potrawy były nieruszone i zepsute. Przyjaciel był bardzo zdenerwowany i poczuł się zraniony. Fan Zhongyan wyjaśnił: “Proszę, nie denerwuj się. To nie jest tak, że nie chciałbym zjeść tych potraw, po prostu nie mam odwagi. Jeśli bym je zjadł, martwiłem się, że wówczas nie mógłbym już przełknąć następnego dnia owsianki z marynatą.” Usłyszawszy to, przyjaciel jeszcze bardziej podziwiał Fana Zhongyana.

Kiedy ludzie pytali Fana, że co ma zamiar zrobić kiedy będzie zupełnie dorosły, odpowiadał on, że chce zostać lekarzem, który może leczyć pacjenta, albo premierem, który może dobrze rządzić krajem.

Później, Fan Zhongyan rzeczywiście został premierem dynastii Song, znanym politykiem w historii Chin. W swojej karierze urzędniczej Fan Zhongyan zwracał szczególną uwagę na edukację i walkę z biurokracją.

ja matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz