3 cze 2013

Strategia pustego miasta


Zhuge Liang był wielkim politykiem i strategiem w starożytnych Chinach w Okresie Trzech Królestw(220-265). Był też premierem królestwa Shu, jednego z trzech królestw, znajdującego się w zachodnio-południowej części Chin.

Pewnego razu, królestwo Wei zdobyło informację, że miasto Zachodu, znajdujące się na granicy królestwa Shu, miało mniej niż 10 tysięcy żołnierzy. Generał Sima Yi, sprytny polityk i strateg królestwa Wei, zaprowadził więc wojska królestwa Wei do tego miasta.

Usłyszawszy wiadomość o zbliżaniu się wojsk królestwa Wei, wszyscy w mieście Zachodu byli zaskoczeni. Zhuge Liang zrobił wtedy bezprecedensową i odważną decyzję. Ewakuował on ludność cywilną i żołnierzy z miasta i otworzył jego bramę.

Kiedy wojska Wei przybyły do miasta Zachodu, Sima Yi zobaczył tylko puste miasto z otwartą bramą. Na murach obronnych nie zobaczył żadnych żołnierzy, pod bramą zamiatał ziemię starzec. Zhuge Liang siedział na parapecie okna i grał w spokoju na cytrze.

Sima Yi pomyślał, że musi z Zhuge Liangiem postępować ostrożnie. Spróbował on wyczuć z muzyki Zhuge Lianga, czy miasto naprawdę było puste, czy żołnierze Shu w mieście się schowali. Ale Sima Yi nie wyczuł żadnego elementu niepokoju i wiedział, że miał trudny dylemat do rozwiązania. Niespodziewanie spokojna muzyka zmieniła się i stawała się coraz gwałtowniejsza. Wahającemu się Sima Yi, po usłyszeniu tej zmiany wydawało się, że ta gwałtowna muzyka przypomina dźwięk rogu nawołującego do ataku. Pomyślał on, że jest to podstęp Zhuge Lianga, żeby skusić jego wojska do wejścia w pułapkę i dlatego kazał on swojemu wojsku się wycofać. Generał Sima Yi wywnioskował, że Zhuge Liang na pewno rozmieścił potężne wojska w mieście, inaczej nie zostawiłby otwartej bramy. Nie przypuszczał on, że miasto Zachodu było naprawdę puste i nikt go nie bronił.

Rozum Zhuge Lianga uratował miasto Zachodu.

dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz