1 cze 2018

Legenda o XiezaoLegenda oparta jest na bogu ogniska domowego. którego wysłał na ziemię cesarz niebios. Co roku bóg ogniska domowego meldował cesarzowi niebieskiemu o tym co dzieje się na ziemi, przez co ludzie trochę się go bali. Aby mu się przypodobać uprawiali oni do niego modły. W Chinach istniało wiele legend o bogu ogniska domowego. Jedna z nich mówi:
________________

Dawno dawno temu żył bogaty człowiek o imieniu Zhang Sheng. Miał on miłą i zdolną żonę Ding Xiang. Od początku małżeństwa panowała między nimi gorąca miłość i żyli oni w szczęściu.

Pewnego dnia Zhang Sheng prowadził handel w innym mieście, gdzie poznał piękną dziewczynę Haitang, w której się zakochał. Dziewczyna ta przyjęła Zhang Shenga bardzo serdecznie i niedługo Zhang Sheng się z nią ożenił. W domu Zhang Shenga Haitang uważała, że Ding Xiang była oficjalną żoną i piękniejszą od niej i z tego powodu paliła ją zazdrość. Zmusiła ona Zheng Shenga do rozwodu i wypędziła Ding Xiang z domu.

Od tego dnia Zhang Sheng i Haitang tylko jedli i bawili się. W ciągu 2 lat ich dom przekształcił się z domu bogatego na biedny. Z powodu biedy Haitang opuściła Zhang Shenga i wyszła za mąż za kogoś innego. Samotny Zhang Sheng nic nie umiał robić i tułał się po ulicach. Z powodu mrozu i głodu pewnego dnia Zhang Sheng upadał przed bramą domu, należącego do bogatych ludzi. Służąca tego domu widziała tułacza i od razu powiedziała o nim gospodyni. Kiedy Zhang Sheng spostrzegł, że gospodynią tej rodziny była jego była żona wstydził się pokazać przed Ding Xiang i chciał się schować. Jednak nie mógł on znaleźć żadnego schowka i wszedł do rozpalonego domowego ogniska. W kuchni Ding Xiang nie znalazła Zhang Shenga i zaczęła się zastanawiać. Spojrzała na ognisko i wiedziała już, że Zhang Sheng umarł. Ponieważ Ding Xiang wciąż go kochała z rozpaczy też umarła. Po usłyszeniu tej wiadomości cesarz niebios stwierdził, że Zhang Sheng zrozumiał swoje błędy, co znaczy, że był dobrym człowiekiem i nadał mu tytuł boga ogniska domowego, a Ding Xian – tytuł żony tego boga. Następnie Ding Xiang i Zhang Sheng powrócili do kuchni.

Aby raport o rodzinie był pomyślny starano się pozyskać boga ogniska domowego ofiarami. Przed jego wizerunkami stawiano kadzidlane świece, talerzyki z gotowanym ryżem i ciasteczkami z mąki ryżowej, słodycze itp..

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz