14 lip 2013

Joga

Pewnie każdy o niej słyszał, ale i tak wspomnę.
 
Joga powstała 5 tysięcy lat temu w Indiach. A jej nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa yuja oznaczającego zjednoczenie. Hindusi opracowali system ćwiczeń, których celem było osiągnięcie harmonii. Joga nie jest zwykłą gimnastyką. To trening ciała i psychiki, który pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój. Dzięki ćwiczeniom można nie tylko poprawić kondycję, ale także zwiększyć ogólną odporność, nauczyć się lepiej panować nad emocjami, uspokoić skołatane nerwy i rozwinąć umiejętność koncentracji . Poza ćwiczeniami joga obejmuje dietę i medytację.

Ćwiczenia jagi to asany - naśladują one naturalne ruchy i pozycję zwierząt. Według legendy asany wymyślił bóg Siwa dla swej żony Parwati, aby mogła cieszyć się wiecznym zdrowiem, młodością i urodą.

Asany wpływają na każdy mięsień i ścięgno a także na umysł i psychikę. Dzięki temu łatwo się wyciszyć i poczuć niezwykłą harmonię ciała i duszy. Same ćwiczenia różnią się stopniem trudności od prostych do bardziej skomplikowanych. Jogę można trenować samodzielnie, ale na pierwszych zajęciach warto ćwiczyć pod okiem instruktora. Największe korzyści przynoszą  codzienne treningi. Jednak dla utrzymania zdrowia wystarczy ćwiczyć 1-2 razy w tygodniu.

Kto nie powinien ćwiczyć:
- w wypadkach poważnych schorzeń kręgosłupa i układu pokarmowego
- przy niektórych chorobach uszu oraz ostrych infekcjach nosa i gardła
- kobiety powinny unikać treningów podczas miesiączek
- oraz kobiety w ciąży: od 4 miesiąca i 2 m-ce po porodzie.

Niektóre pozycje jogi:
- Padmasan - "kwiat lotosu"
- Halasana
- Sasankasana
- Vajrasana
- Savasana
- Padahasana

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz