11 sty 2012

Narodowe Stowarzyszenie Domów GejszKonbanwa

Narodowe Stowarzyszenie Domów Gejsz powstało w latach dziewięćdziesiątych XIX w. z inicjatywy gejsz i właścicielek herbaciarni Shinbashi i Yanagibashi, dwóch najbardziej wpływowych i postępowych hanamachi w Tokyo. Jednak wkrótce przyłączyły się do niej pozostałe (25 ich było) dzielnice gejsz ze stolicy i czyniono wtedy starania o pozyskanie innych społeczności z całej Japonii.

Głównym celem stowarzyszenia była koordynacja wszelkich zadań wspierających działania wojenne i to właśnie wtedy wszystkie gejsze wspaniałomyślnie postanowiły zrezygnować na czas wojny z noszenia trzech warstw kimon, ubierając się tylko w dwa. Stowarzyszenie opracowało zasady działalności/ normy zawodowe a także uznało, że można jednogłośnie wprowadzić sankcje przeciwko tym, którzy naruszają powyższe zasady. Wszystkich członków hanamachi reprezentowali delegaci w liczbie 1-5 osób - mogły być to zarówno gejsze jak i właścicielki domów. Zebrania organizowano, gdy trzeba było przedyskutować jakiś problem lub w razie potrzeby.

Rada organizacji opracowała statut, liczący 12 artykułów - zastrzeżono w nim, że cała rada musi wyrazić zgodę na przyjęcie nowej gejszy do hanamachi. Rada miała też prawo wykluczyć każdą z nich ze społeczności za złe prowadzenie się oraz mogło zażądać przedstawienia wszelkich szczegółów na ten temat, co w związku z tym trzeba było wprowadzić dokładną wewnętrzną dokumentacje (mogło to być świadectwem przeciwko gejszy). Lecz pomimo tych reguł, w ostatnim artykule przewidziano, że te gejsze, które szczerze wyrażą skruchę i poproszą o umożliwienie im powrotu do społeczności, mogą liczyć na wyrozumiałość.

Do tej pory hanamachi musiały działać zgodnie zasadami narzuconymi przez władze a dzięki temu, że stworzyły  własną organizację, po raz pierwszy spróbowały dokonać pewnych zmian. I choć przez pierwsze pół roku musiały uzyskiwać licencje od władz miasta i płacić podatki od wynagrodzeń, to mogły już liczyć na coraz bardziej wpływowe stowarzyszenie, reprezentujące ich interesy. W tym momencie, dzięki takim działania, same doprowadziły do zdefiniowania pojęcia "gejsza" i do decydowania o tym, kto może być przyjęty do ich społeczności.

dewa matta   

tekst: udostępniony 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz