15 lut 2012

Chińskie tradycyjne instrumenty muzyczne cz.1


 Dziś jeszcze o ...

- Guzheng - (chiń. 古箏, pinyin: guzheng) – chiński instrument szarpany przypominający cytrę. Od niego pochodzi japoński instrument koto. Guzheng posiada 21 jedwabnych strun i potężne drewniane pudło rezonansowe.


- Erhu (mój ulubieniec ^^) jest instrumentem smyczkowym, który powstał w VII wieku naszej ery. W owym czasie popularny był głównie wśród mniejszości narodowych w północno-zachodniej części Chin. Erhu posiada dwie struny i należy do rodziny huqin. Barwa dźwięku jest zbliżona do ludzkiego głosu, zaś skala instrumentu wynosi do 3 oktaw. Erhu również nazywane jest "Chińskimi skrzypcami". Jego rola podobna jest do partii skrzypiec w orkiestrze klasycznej. Erhu często używano jako instrumentu akompaniującego w operze. Po 1949 roku rozwijała się bardzo szybko sztuka gry na instrumencie oraz jego techniczne ulepszanie. (to jest dopiero gra)

Erhu jest głównym instrumentem w chińskiej ludowej orkiestrze dętej i smyczkowej. Na Erhu można grać zarówno utwory solowe, jak też używać jej jako instrumentu akompaniującego. Jest bardzo popularny wśród ludności Chin.

- Dizi - flet poprzeczny, najstarszy instrument chiński. Jest instrumentem szeroko stosowany w operze chińskiej, muzyce folkowej i chińskiej orkiestrze, był również popularny wśród zwykłego ludu, jako instrument łatwy w przenoszeniu i użyciu.

 

- Bianzhong - to rodzaj chińskiego instrumentu, który składa się z zestawu kilkunastu dzwonów, zrobionych z brązu, które grają melodycznie. Dzwony były wieszane w rzędach w wielkich drewnianych ramach. Podczas grania uderzane są drewnianym młotkiem....


- Ocarina - jest instrumentem dętym, o działaniu podobnym do fletu, jednak o zupełnie innej formie. Kształt ocariny jest owalny. Znajduje się na nim cztery do dwunastu otworów do przyciskania przez palce, ma również wychyloną część ustnika, przez który się dmucha i wydobywa dźwięk.


- Xun - podobny jest do ocariny, ma kształt kulisty. Jest to jeden z najstarszych chińskich instrumentów. Jedyna różnica między tymi dwom instrumentami polega na tym, że ustnik ocariny jest bardziej wystający poza resztę formy instrumentu, podczas gdy w xun ustnik jest tylko większą dziurą spośród pozostałych i lekko wysuniętą poza ciało instrumentu.


I to wszystko jak na dziś ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz