26 lut 2012

Chińskie tradycyjne instrumenty muzyczne cz.4


Czwarta odsłona instrumentów...:

- Matouqin - Nazwa instrumentu pochodzi od charakterystycznej głowy konia wyrzeźbionej w górnej części instrumentu. Instrument ten powstał bardzo dawno.  Kształt pudła rezonansowego Maotouqin jest trapezoidalny.Ma on specjalne struny, które są produkowane z włosów końskiego ogona. Instrument ten wydaje gruby, przepiękny dźwięk i dlatego jest on specyficznym instrumentem strunowym. Na początku muzycy sami robili Matouqin, jednak dźwięki zrobionego przez nich instrumentu były bardzo słabe i można było na nim grać tylko wewnątrz. Później instrument ten udoskonalono. Skala dźwięków nowego Maotouqin jest szersza. Jego struny są robione z włókien sztucznych, stąd dźwięk obecnego Maotouqin jest bardziej jasny. Na polepszonym Maotouqin może grać zarówno w sali, jak i na zewnątrz. Instrument ten jest głównym instrumentem solowym narodowości mogolskiej.


- Qing - jest najstarszym w Chinach instrumentem muzycznym w muzyce ludowej, który jest zaprojektowany bardzo prosto. Instrument ten powstał bardzo dawno, jeszcze w czasach starożytnych, kiedy Chinami dowodziły kobiety. W owych czasach instrument qing nazywany był „shi” lub „mingqiu”, co znaczy kamień i kula wydająca dźwięk. Na początku instrument qing używany był do wykonywania melodii tanecznych. Później, podobnie jak inny instrument, bianzhong, był używany do gry muzyki obrzędowej przez arystokrację różnych dynastii.

Istnieją dwa rodzaje instrumentu qing – teqing i bianqing. Nazwy te określają miejsce i formę występu. Pierwszy rodzaj stosowany był podczas prowadzenia przez cesarzy ceremonii obrzędowych dla uczczenia boga i przodków. Instrument bianqing to połączenie kilku qingów, które były zawieszone na drewnianej ramie. Ten instrument używano głównie w muzyce pałacowej. W okresie Walczących Królestw, 2 tysiące lat temu, królestwo Chu słynęło z najwyższego poziomu technologii wykonywania instrumentu qing.

- Gong - jest tradycyjnym instrumentem perkusyjnym w Chinach, który odgrywa bardzo ważną rolę w chińskim zespole muzycznym. Stosowany jest bardzo szeroko, zarówno przez zespoły ludowe podczas koncertów, w różnych operach, w pieśniach i tańcach, oraz na festiwalach rozrywkowych, podczas wyścigu łodzi smoków i tańców z lwem. Chińskie instrumenty perkusyjne są przeważnie wykonane z różnych materiałów, m.in. z metalu i bambusu. Gong jest wykonany z miedzi.
- Yaogu (bęben) - jest instrumentem perkusyjnym często używanym w Chinach. Bęben pojawił się w Chinach już bardzo wcześnie. Z wykopalisk odkrytych do chwili obecnej można powiedzieć, że bęben w Chinach ma ponad 3 tysiące lat historii. W starożytnych Chinach bęben był stosowany nie tylko w ceremoniach obrzędowych i przy wykonywaniu pieśni i tańców, ale także podczas ataku na wroga, tropienia drapieżnych zwierząt, jako narzędzie do podawania czasu i ogłaszania alarmu ostrzegawczego. W miarę rozwoju społeczeństwa bęben był stosowany coraz szerzej, np. w orkiestrze ludowej, w różnych operach, pieśniach i tańcach i w wyścigach łodzi.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz