30 sty 2015

Ośmioraka Ścieżka (omówienie)Podanie:
Pewnego razu mnich Malunkjaputta postawił Buddzie skomplikowane pytania dotyczące  natury wszechświata, duszy oraz losu Buddy po śmierci. Budda  odrzekł mu, że zachowuje się  jak człowiek zraniony strzałą, który odmawia opatrzenia go, zanim nie dowie się, kto go postrzelił, z jakiego rodzaju strzały użył. Z pewnością taki człowiek umrze, nim wszystkie te ważne sprawy zostaną wyjaśnione.

Ośmioraka Ścieżka wiodąca do usunięcia duhkhy, wyłożona w Czwartej Szlachetnej Prawdzie, jest  lekarstwem na cierpienia wszystkich istot czujących. Dzieli się na: śila, samadhi i pradźnia. Inne źródła mówią, że zaczyna się ona od dany.

Dana podkreśla śilę, która z kolei umożliwia osobie podążanie do wyższych celów. Śila, samadhi i pradźnia leżą u podstaw nauki buddyjskiej i są nieodłącznie ze sobą powiązane.

Śila zawiera takie moralne nakazy jak wyrzeczenie się kłamstwa i zabijania.  Zachowanie ich polega na wypełnianiu 5 lub 10 nakazów (zasad treningu). Należą do nich:
- wyrzeczenie się odbierania lub niszczenia życia
- wyrzeczenie się brania tego, co nie jest dane
- wyrzeczenie się złego prowadzenia się
- wyrzeczenie się fałszywej mowy
- wyrzeczenie się środków pobudzających

Ponadto mnisi muszą przestrzegać jeszcze  5 dodatkowych zakazów. Powyższe zasady są przestrzegane w praktyce, jak również w formie ślubów w formie recytacji.

Samadhi dotyczy odpowiedniego wysiłku, odpowiedniej uwagi i skupienia.

Natomiast pradźnia musi być poprzedzona przez dwie pozostałe. 

dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz