24 mar 2012

Gorin-no Sho: Księga pięciu kręgów

 

Autor: Musashi Miyamoto
Wydawnictwo: Daimond Books
Rok wydania: 2001
Miasto: Bydgoszcz

Opis:
Księga pięciu kręgów została napisana w roku 1645 przez jednego z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszego, szermierzy japońskich, Musashiego Miyamoto. Po raz pierwszy polski czytelnik ma okazję dzięki wydawnictwu Diamond Press z Bydgoszczy wciąż do ręki przekład wykonany bezpośrednio z oryginału.

Polskie wydanie poprzedza krótka nota biograficzna, dająca bardzo ogólne pojęcie o autorze i czasach, w jakich żył. Pięć kolejnych rozdziałów (zwojów) podzielone jest według dalekowschodniego systemu żywiołów: krąg ziemi mówi o tym, czym jest "droga żołnierskiego prawa", zawiera garść potrzebnych definicji i jest wstępem do dalszej lektury; krąg wody mówi o szkole walki Musashiego, postawach i technikach; krąg ognia opisuje starania znalezienia odpowiedniego momentu oraz zdominowania przeciwnika; krąg wiatru opisuje różne style i szkoły walki współczesne autorowi; krąg pustki to krótki wstęp do "Drogi Praktyki i Natury" - filozofii życia autora.

W swoim traktacie Musashi porusza wiele spraw. Mówi nie tylko o technikach walki, ale przede wszystkim o odpowiednim stanie ducha i umysłu, zachowaniu odpowiedniej postawy i zdominowaniu przeciwnika w trakcie starcia. Krytykuje też inne szkoły jako niepełne i przekazuje swoją własną "drogę": postawę życiową, filozofię.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz