21 mar 2012

Maneki-nekoPierwszy raz pojawił się w 1870 roku. Najczęściej są to koty łaciate, z krótkimi ogonkami. Owe  ogonki nawiązują do japońskiej rasy kota Bobtail. Najpopularniejsze są właśnie kotki łaciate trójkolorowe tzw. Mike-neko, w osadach rybackich uważa się, że przynoszą szczęście i chętnie obdarowywane są rybami. Podobno czarne mają zdolność przewidywania pogody więc dawniej żeglarze lubili je mieć na statkach. Jeszcze gdzieniegdzie na wsiach panuje przesąd, iż czarne koty są lekarstwem na skurcze żołądka i stanowią talizman przeciw melancholii.

Z powstaniem Maneki-neko wiąże się pewna legenda. O tuż w Yoshiwarze starej dzielnicy kurtyzan w Edo mieszkała piękna kurtyzana Usugumo. Posiadała ona kota, który pewnego dnia był bardzo niespokojny, ciągnął ją za kimono nie chcąc za żadne skarby się z nią rozstać. Jeden z gości strasznie się rozzłościł i chciał przepędzić kota, gdy to nie skutkowało dobył miecza i odciął kotu głowę. Odcięta głowa odskoczyła pod sufit i zagryzła zaczajonego tam węża. Usugumo wyprawiła kotu wspaniały pochówek, lecz było jej przykro z powodu straty ulubieńca. Jeden z adoratorów polecił wykonanie podobizny zwierzaka z uniesioną do góry jedną łapką.
Usugumo często bawiła się tą zabawką. Figurka sprawiła że wielu gości przychodziło odwiedzać Usugumo. W ten sposób wizerunek kota z podniesioną lewą łapką został spopularyzowany jako symbol przyciągania gości.
Mówi się również, że koty przeczuwając gości drapią się w ucho.
Inna teoria powstania tych uroczych figurek mówi, iż dotyczy to czasów samurajskich z okresu Edo, gdzie w domach rozrywki ustawiano figurki przedstawiające męskie organy mające przynosić dobre plony, płodność, bogactwo oraz szczęście. Jednak w okresie Meiji gdzie kult organów został zakazany popularne zrobiły się właśnie owe figurki, przypuszczano również iż uniesiona łapa może być uważana za symbol falliczny. Lecz bardziej prawdopodobnym zdaje się być to iż jest to bardziej gest, gdyż kot myjąc głowę najpierw oblizuje sobie łapę a potem myje łepek.

Cześć Maneki-neko ma podniesioną lewą łapę, co oznacza zaproszenie dla klientów i gości, natomiast prawa łapa zaprasza pieniądze i szczęście. W Japonii gest zaproszenia wygląda tak, że w kierunku gości unosi się dłoń wnętrzem do przodu. Tak właśnie wygląda tradycyjny gest Maneki-neko.

Kolory:
- Trzy- kolorowy maneki-neko
Najpopularniejszy maneki-neko jest trzykolorowy – biały w carne i rude łaty, tak jak najpopularniejszy kot japoński o krótkim ogonie. Trzy-kolorowe koty były uważane za szczególnie szczęśliwe dla żeglarzy.

- Biały maneki-neko
Nie wiadomo dlaczego drugi z kolei najpopularniejszy kolor to biały. Może dlatego, że takie maneki-neko są często udekorowanie kolorowymi ornamentami.

- Czarny maneki-neko
Jest on dość rzadki i jest talizmanem przeciwko złu. Chroni on zwłaszcza kobiety przed prześladowcami.

- Czerwony maneki-neko
Chroni przed złymi duchami i chorobą.

- Złoty maneki-neko
Przyciąga pieniądze i bogactwo.

- Różowy maneki-neko
Przynosi szczęście w miłości.

Największa prawdopodobnie na świecie figura Maneki-neko, o wysokości ok. 6 m, ważący ok. 10 ton, znajduje się w mieście Takoname w pobliżu miejsca gdzie odbywają się wyścigi łodzi.
ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz