24 kwi 2012

Makko ho


Ojczyzną tej terapii jest Japonia (hurra^^). Regularnie wykonywany trening poprawia zdrowie i samopoczucie.

Składa się on z 6 ćwiczeń. Przypominają one nieco ćwiczenia rozciągające, jednak w przeciwieństwie do nich nacisk kładzie się nie na mięśnie, ale na oddech i obserwację reakcji ciała. Podczas wydechu płuca wypełniają się powietrzem, a mięśnie i narządy wewnętrzne rozciągają. W tym momencie trzeba zwrócić uwagę na swoje odczucia. Wydychając powietrze, należy całkowicie opróżnić płuca i rozluźnić mięśnie. Podobnie jak przy wdechu, trzeba siebie obserwować.

Do treningu trzeba się właściwie przygotować:
* ostatni posiłek zjedz 2 godziny wcześniej
* włóż odpowiedni strój
* nie forsuj się
* i bądź cierpliwa/y
Dla kogo:
- osoby z kłopotami trawienia, schorzeniami wątroby i woreczka żółciowego
- zaburzenia pracy nerek
- choroby serca i układu krążenia
- bezsenność
- depresja i nerwowość

Przed rozpoczęciem gimnastyki trzeba się zrelaksować, więc połóż się wygodnie na plecach i przez kilka minut głęboko oddychaj. Ćwiczenia wykonuj w podanej kolejności:

1. Stań w niewielkim rozkroku, ręce złóż do tyłu i spleć kciuki. Nabierz powietrza. Przy wydechu pochyl się do przodu, unosząc ręce do góry. Wykonaj trzy oddechy, a następnie wyprostuj się - powtórz ćw. 3 razy.
2. Uklęknij, rozsuń stopy a następnie usiądź między nimi, kolana trzymaj złączone. Weź wdech. Podczas wydechu odchyl się do tyłu, opierając się na dłoniach, a potem na łokciach. Wykonaj trzy oddechy, a następnie połóż się na podłodze, wyciągając ręce za głową. Spleć palce i wykonaj trzy oddechy. Przy ostatnim wydechu unieś tułów i pochyl się do przodu. - powtórz 2 razy
3. Usiądź na podłodze, złącz podeszwy stóp i przyciągnij jak najbliżej ciała. Nabierz powietrza do płuc. Podczas wydechu pochyl się do przodu. Plecy przez cały czas trzymaj prosto. Wykonaj trzy oddechy i powróć do pozycji wyjściowej - powtórz 2 razy.
4. Siądź w niewielkim rozkroku, nogi wyprostowane, stopy skierowane do góry. Wdychając powietrze, wyciągnij ręce nad głową. Podczas wydechu pochyl się lekko do przodu, ręce trzymaj równolegle do podłogi. Weź wdech a przy wydechu pochyl się jeszcze mocniej. Nabierz powietrza, a wypuszczając je, powróć do pozycji wyjściowej - 3 razy.
5. Usiądź po turecku. Skrzyżuj ręce przed sobą, dłonie oprzyj na udach. Weź wdech, a przy wydechu pochyl się. Zrób trzy oddechy, a przy ostatnim wyprostuj się.
6. Siądź w dużym rozkroku (ale bez przesady^^). Prawa nogę wyprostuj, lewą stopę dociągnij do prawego uda. Nabierz powietrza, a podczas wydechu pochyl się, jakbyś chciał się położyć bokiem na nodze. Chwyć duży palec u stopy i spójrz w górę. Wykonaj w tej pozycji trzy oddechy i wyprostuj się. Powtórz 3 razy.

Miłego ćwiczenia ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz