12 maj 2012

Henshin


Faiko/henshin to dziewczęta, przebrane za maiko (za odpowiednią kwotę ustalaną indywidualnie najczęściej ze studiem zdjęciowym lub z okiya- niektóre oferują takie usługi, czyli jednodniowa gejsza).

Najczęściej są to turystki lub niezwiązane w żaden sposób z Hanamachi Japonki. Dla niewprawnego oka są nie do odróżnienia (ale dla nas nie są żadną tajemnica ^^)– noszą kimona furisode, kanzashi i mają pomalowane twarze. Jak więc odróżnić prawdziwą maiko od przebranej?

Dla wielbicieli i pasjonatów Japonii to nie problem - do tego wystarczą zdjęcia, które dużo nam powiedzą i fakt, że nie znamy jakieś maiko dużo mówi na ten temat. No ale zacznijmy od szczegółów:

- fryzura. - nie chodzi tu o sam styl, bo te są różne i łatwo można się pomylić, ale fakt, że praktycznie zawsze będzie to perukę, podczas gdy prawdziwe maiko mają fryzurę upiętą z własnych włosów.
- kimono – niezgodność z aktualną porą roku. Geiko i maiko nie pozwalają sobie na takie wpadki mylenie sezonu. Tak więc wzór np. śliwy na kimonie, noszony na jesieni zdradzi nieprawdziwą maiko. Trzeba oczywiście orientować się w choćby najpopularniejszych motywach, ale dla obeznanych z kitsuke to zazwyczaj nie problem.
- motyw kimona nie pasujący do kanzashi. Kanzashi i kimono muszą mieć motyw odpowiedni do miesiąca oraz pory roku. Złe połączenie tych dwóch (np. majowe irysy na kimonie i jesienne chryzantemy na kanzashi) byłyby niedopuszczalne u prawdziwej maiko.

Gdy trzy pierwsze wskazówki nie dają nam jasnej odpowiedzi – dziewczyna nie nosi peruki, oraz motywy na jej kimonie i ozdobach się zgadzają – pora przejść do innych szczegółów jak:

- Makijaż - Prawdziwe maiko malują się w specyficzny sposób. Twarze malują na biało, tuż pod linią włosów zostawiają jednak cienką linię niepomalowanego ciała. Młode stażem dziewczęta malują tylko dolną wargę, starsze malują w niepełny sposób obie wargi. Dopiero geiko mają całkowicie pomalowane usta na odcień głębokiej czerwieni.
- Jeśli widzimy maiko z ustami pomalowanymi na modłę zachodnią, to praktycznie zawsze będzie to faiko. Podobnie ma się z białym kolorem twarzy – nie może być zbyt blady i nie może sięgać linii włosów. Na karku muszą być tradycyjnie niepomalowane widełki.

Dodatkowo samo słowo henshin oznacza przemianę i można je znaleźć w przeróżnych anime lub seriach live action np Seramyuu (chyba dobrze to napisałam^^).

źródło: wisteria garden-http://kanzashi.weebly.com/ (ale w sumie napisałabym tak samo^^)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz