18 maj 2012

Kenban i jego zadania


Kenban (dosłownie z chińskiego oznacza: kontrole porządku), czyli biuro rejestracyjne gejsz. Znajduje się on w lokalnym kaburenjō ( w którym w jednym budynku mieści się także szkoła tańca, teatr i siedziba  Stowarzyszenia Właścicieli Herbaciarni  oraz Stowarzyszenie Gejsz) w każdym Hanamachi.

Kenban działa przede wszystkim jako audytor całego świata kwiatów i wierzb, i zajmuje się on przede wszystkim finansami i wydawaniem odpowiednich świadectw. Rejestry prowadzono są dla każdej maiko i geiko osobno i ogłasza się je publicznie. Można dzięki temu ustalić, która gejsza zarabia najwięcej i która jest najpopularniejsza. Jak wcześniej wspomniałam biuro zajmuje się również rejestracją (odbywa się on zazwyczaj podczas debiutu (brak mi pełnych danych)). Formularze ozdabiane są licznymi czerwonymi pieczątkami. Kenban może również wykreślić artystkę z rejestru, gdy zdarzy się coś hańbiącego z jej winy np gdy gejsza umawia się ze swoim chłopakiem w godzinach pracy. Jednakże rzadko się to wykorzystuje ten przywilej.

Oprócz tego kenban zarządzany jest przez konsorcjum lokalnego Stowarzyszenia Herbaciarni (Association of Teahouse Owners) oraz Stowarzyszenie Geiko (Geiko Association ) i dodatkowo większych miastach Kabukai. A wszystko znajduje się z reguły w jednym miejscu (choć zdarza się, że budynki stoją obok siebie lub w strategicznych miejscach w mieście )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz