27 maj 2012

Kobiety na tronie japońskimKrótko i na temat.

Pierwszą (historycznie potwierdzoną) kobietą na tronie (a było ich 8 w całej historii cesarskiej) była 33 na tronie władczyni Suiko (pan. 592-628) Suiko mogła wstąpić na tron dzięki temu, że wcześniej była żoną władcy. Jej Mauzoleum  znajduje się w Osace. Nazywa się ono - Shinaga no Yamada no misasagi.

Drugą była cesarzowa Kōgyoku (pan. 642-645) oraz ponownie jako Saimei (pan. 655-661)

   cesarzowa Kōgyoku/ Saimei = 35 i 37 władczyni


Mauzoleum Kōgyoku/Saimei znajduje się w Asuka w prefekturze Nara.Nazywa się Ochi-no-Okanoe no misasagi.

Trzecią była 41 Cesarzowa Jitō (pan. 690-697). Mauzoleum znajduje się w Nara i nazywa się Hinokuma-no-Ōuchi no misasagi.

Czwartą w kolejności była 43 na tronie Gemmei (pan. 707-715) Mauzoleum Gemmei znajduje się w Nara. Nazywa się Nahoyama-no-higashi no misasagi.

------------------------- 
W okresie Asuka (538-710) w sumie panowały 3 kobiety, w tym jedna aż 2 razy. Nazywano je nakatsugi no sumera mikoto - władczyniami pośredniczącymi - między dwoma władcami mężczyznami, osadzanymi na tronie, wtedy gdy nie było odpowiedniego męskiego kandydata na ten urząd.
------------------------

W okresie Nara (710-794) panowały 2 cesarzowe - Cesarzowa Genshō - 44 władczyni (pan. 715-724) oraz Cesarzowa Shōtoku/Kōken – dwukrotna cesarzowa-władczyni Japonii (46. i 48.) Za jej rządów doszło do romansu pomiędzy władczynią i mnichem Dōkyō. ** Ich romans o charakterze skandalu zrodził bardzo silne uprzedzenia do kobiet na tronie i wpływowych politycznie mnichów. Z czasem Dōkyō zażądał dla siebie pozycji cesarza, powołując się na wieszczy sen, w którym występował bóg Hachiman, czym wywołał żywe oburzenie wśród arystokracji dworskiej. Pod naciskiem opinii arystokracji cesarzowa wysłała posła (Kiyomaro Wake) do głównego chramu Hachimana w Usa. Odpowiedź niedwuznacznie stwierdzała, że cesarzem może być jedynie potomek rodu Yamato, przez co mnich stracił twarz. **

Genshō  jaki i Shōtoku/Kōken panowały jako kobiety niezamężne i w tym wypadku jednak silny był wpływ ich tymczasowych rządów. Po Shōtoku/Kōken częściowo ze względu na kryzys, do jakiego doszło za jej rządów, a częściowo ze względu na brak takiej potrzeby, kobiety przestały obejmować godność cesarską.

---------------
Dopiero w okresie Edo (1600-1868) jeszcze dwukrotnie kobiety zasiadały na tronie. Była to 109 władczyni Japonii Meishō (pan. 1629-1643), ponieważ jej ojciec, cesarz Go-Mizunoo, musiał abdykować; oraz 117 (ostatnia) władczyni Japonii Go-Sakuramachi (pan. 1762-1771), której brat w chwili jej intronizacji był za młody na sprawowanie rządów. Cesarzowa nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci. Napisała książkę pt. Kinchū-nenjū no koto (jap. 禁中年中の事, Sprawy z lat na dworze cesarskim
---------------
Od czasu restauracji Meiji konstytucja zakazuje obejmowania tronu przez kobiety. Przez długi czas ( po narodzinach księżniczki Aiko oraz faktu, że przez dłuższy czas nie było męskiego potomka ) brano pod uwagę zmianę prawa sukcesyjnego. Debatę zamknięto, gdy narodził się książę Hisahito ( ur. 6 września 2006 ), syn księcia Akishino oraz księżnej Kiko i tym samym pogrzebały szanse dziewczynki (Aiko) na sukcesję (a szkoda, bo wg opinii publicznej,  oraz mojej, nie miałabym nic przeciw, aby Aiko wstąpiła w przyszłości na tron ^^ )

Miejmy tylko nadzieję, że księżna Masako urodzi jeszcze kilka dzieci (mimo jej problemów pod tym względem^^)
 ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz