20 maj 2012

Ozashiki i jej uczestnicy oraz ochayaWieczorne przygotowania
Wieczorne przygotowania do ozashiki zaczynają się od godziny 16 popołudniu. Wtedy też ustalana jest liczba gości na poszczególne przyjęcia oraz to w co dana maiko i geiko na siebie  ubierze. Przy kimonach pomagają garderobiani (otokoshi), którzy spieszą z jednego okiya do drugiego, pomagając założyć zewnętrzne warstwy kimon i zawiązać obi. Dawniej byli tylko mężczyźni, natomiast dziś są to wyłącznie kobiety.  

Choć ogólny plan wieczoru jest z góry ustalony, szczegóły wciąż są dopracowywane. Przede wszystkim trzeba dobrać zespół gejsz, w tym jikata i tachikata. Która gejsza najlepiej będzie wykonywała określone zadanie. Kto będzie najwięcej mówić i gdzie można znaleźć odpowiednią maiko do danej herbaciarni.

Klient, który chce wziąć udział w przyjęciu, powinien wcześniej dokonać rezerwacji u okasan ochaya. Do jej obowiązków należy przygotowanie całego ozashiki. Okasan informuje o rezerwacji najpierw okasan okiya, która z kolei przekazuje wiadomość wybranym maiko i geiko na poszczególne ozashiki. Wszelkie zamówienia kierowane są zawsze do właścicielki domu gejsz, ponieważ nieodpowiednie jest bezpośrednie zwracanie się do maiko bądź geiko. Nawet jimae obowiązuje ta sama zasada i geiko powiadamiana jest za pośrednictwem swojego dawnego okiya.

Termin ozashiki dla Japończyków oznacza po prostu miejsce, w którym podejmuje się gości. Gejsze zawsze wchodzą w odpowiednim momencie - początkowo ceremonialnie się witają, najpierw z gospodarzem a potem z resztą uczestników. Potem już swobodnie krążą między gośćmi, nalewając sake itp. Sami goście zazwyczaj używają przydomków, dla większej dyskrecji, by nikt spoza grupką przybyłą na ozashiki nie dowiedział się, kto właściwie się na nim znajduje.
__________
Przyjęcie rozpoczyna się około godziny 18--19, trwa od jednej do trzech godzin i zaczyna się od oficjalnego toastu i miłej pogawędki. Następnie czas na krótki (2-3 minutowy) taniec lub jakąś grę. Pierwsze 40-50 minut poświęcane jest na rozmowę na każdy temat. Gejsza powinna wiedzieć co aktualnie dzieje się na świecie. A goście bywają różni.

Zasady urządzania i przebiegu przyjęć są różne - jednak zazwyczaj grupa mężczyzna - może być jeden, 4-5 gości (a czasem i kobiet) spożywa kolację i spędza czas na rozmowie z maiko i geiko, które dodatkowo mogą się umilić czas gościom na zabawie, tańcom czy grze na instrumentach. Natomiast  gejsze powinny być co najmniej 2, ale zwykle bywa ich więcej ^^

Hanadai (kwiatowa opłata, która jest stała) różni się ze względu na typ przyjęcia, liczby gości, liczby towarzyszących gejsz oraz typu zamówionych potraw, gdzie donosi je do ochaya shidashi - czyli osoby/firmy przygotowujące zamówienia.  Podczas bankietu wszystkie dania podawane są przez kelnerki - nakai, wspomagane przez praktykantki oraz podgrzewaczy sake w herbaciarni. Koszty ozashiki są różne duże, dlatego bardzo często mężczyźni uczestniczą w takich przyjęciach w grupach i dzielą koszty między sobą. Hanadai liczone są co kwadrans lub od 5-30 min. Prócz hanadai klient może wręczyć gejszy napiwek (goshugi) gotówką, w małej kopercie, z których gejsza nie musi się rozliczać.

Geiko nie jest wcześniej informowana jakich gości przyprowadzi ze sobą klient - jednakże zawsze stara się dowiedzieć jak najwięcej o gospodarzu np czytając wcześniejsze wycinki prasowe, może też pójść do biblioteki lub księgarni. Cena bankietu zależy od wielu czynników: od czasu jej trwania, liczby uczestniczących w nim gejsz. Niekiedy herbaciarnie mogą wystawić wyższe rachunki, jeżeli uznają, że klient wygląda na osobę zamożną lub geiko ma odpowiednią sławę.

Na przyjęciach gejsze często asystują klientom w drodze do ubikacji, by nie poczuli się oni samotni i nie zatęsknili za domem lub wróci na przyjęcie w złym nastoju i zniszczy całą atmosferę. By się tak nie stało gejsza prowadzi nie zajmującą rozmowę poprzez drzwi. Na przyjęciu może się również pojawić taikomochi, wtedy robi się bardzo hałaśliwie. (ale o tym już wspomniałam w osobnej notce)
____________

Ochaya/Ryotei
Klientem ochaya można zostać wyłącznie przez rekomendacje. Nikt nie wejdzie do niej z ulicy. Dzieje się tak dlatego, że nigdy nie wiadomo by było jakim klientem się on okaże a co za tym idzie przyniosło by to wstyd danej herbaciarni. Dlatego też bardzo ważne jest by stały bywalec zaznajomił nowicjusza z zasadami panującymi w ochaya.

Ozashiki nie należy do najtańszych - jej średnia cena wynosi 500 dolarów. Wchodzi w to wynajęcie sali i obsługa. Za dania i napoje płaci się osobno tak jak za udział gejsz. Wygląd ochaya musi uwzględniać surowe wymagania klientów. We wszystkich pokojach leżą tatami, tokonomie stoi ikebana i wisi odpowiedni zwój na dany miesiąc lub okazje. Dekoracje zmieniane są dla każdego gościa.

Pod koniec wieczoru ochaya liczy hanadai za wszystkie gejsze, które wzięły udział w przyjęciach. Sumy spisywane są na karteczkach, wkładanych następnie do pudełka ustawionego przed drzwiami ochaya. Z rana zbiera je przedstawiciel kenbanu i zbiera kartki. Po podliczeniu ogólnych wpływów sporządza się raport dla Kabukai. Biuro pozostaje w stałym kontakcie z ochaya, które jest też w kontakcie z okiya. Natomiast ochaya prowadzi własną księgowość i regularnie wysyła rachunki klientom.

W dawnych czasach, zgodnie z tradycją klient powinien spłacić swoje długi dwa razy do roku (w czerwcu i w grudniu). Dzisiaj jest to zwykły rachunek i przelew na konto bankowe herbaciarni raz w miesiącu. Po zapłacie ochaya rozlicza się z okiya. Zarobki notowane są w specjalnej księdze przez okasan. Po odjęciu wydatków i kosztów reszta pieniędzy trafia na konto gejszy.

Ochaya oprócz zwykłych spotkań bywa miejscem, gdzie odbywają się jakieś bardzo ważne i znaczące negocjacje odbywane przez elity polityczne lub ekonomiczne. W takich przypadkach gejsze zajmują się tylko podawaniem napoju czy też pilnują by nikt im nie przeszkadzał i ostrzegają gdy ktoś przechodzi obok shoji itp.

dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz