30 cze 2012

Mudry
Nazwa tej techniki pochodzi z sanskrytu i oznacza rytualny układ rąk w religii buddyjskiej. Każda z mudr ma swój ukryty, symboliczny sens. Większość z nich potrafią zrozumieć tylko wtajemniczeni. Ale wiele ma charakter uniwersalny, a ich stosowanie może uwolnić od dręczących nas dolegliwości.

Mudry mają taki sam skutek leczniczy co joga. Ta ostatnia jest jednak bardziej skomplikowane i wymaga też większej sprawności oraz opieki nauczyciela, przynajmniej na początku. W odróżnieniu od jogi nie ma też żadnych przeciwwskazań do stosowania mudr.

Jak je wykonywać?
1. Mudry można wykonywać wszędzie
2. Najlepiej ćwiczyć z twarzą odwróconą na wschód
3. ćwiczenia zawsze wykonuje się spokojnie, bez wysiłku i niepotrzebnego napinania mięśni.
4. Zawsze układa się palce w obydwu rąk.
5. Codziennie trzeba ćwiczyć ok 45 min., ale można ten czas podzielić

Jak one działają?
Nasze dłonie połączone są kanałami energetycznymi z organami wewnętrznymi. Hinduscy lekarze zauważyli, ze ćwiczenie polegające na takim złożeniu palców ( w konkretny sposób) powoduje wyleczenie związanego z nim narządu. Ale stosując mudry, trzeba uzbroić się w cierpliwość. W ostrych schorzeniach poprawę można zauważyć dopiero po kilku dniach. Przy chorobach przewlekłych na efekt trzeba poczekać nawet kilka tygodni, dlatego bądźcie cierpliwi i nie zniechęcajcie się stosując tę metodę.

A to kilka przykładów układów palców:
- mudra podnosząca
- mudra wody
- mudra krowy
- mudra ratująca życie
- mudra życia
- mudra ziemi

Ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz