16 cze 2012

Nara: Nanto Shichi-daiji


Witajcie,
Najwięcej zabytków z okresu Nara wiąże się z buddyzmem. Dotyczy to zarówno budynków, jak i zawartych w nich rzeźb, obrazów czy haftów. Do naszych czasów przetrwało siedem świątyń (Shichi-daiji), czyli Siedem Wielkich Świątyń. Są to:

- Tōdaiji - buddyjski kompleks świątynny znajdujący się w Narze.

Powstał dzięki staraniom cesarza Shomu w połowie VIII-ego wieku i szybko stał się najbardziej wpływową i najzamożniejszą świątynią Kraju Kwitnącej Wiśni. Swego czasu zajmował aż 100 hektarów ogrodzonego gruntu, na którym stało wiele budynków. Obecnie, to co pozostało, jest rozrzucone na 80-iu hektarach miasta. Pierwszym zabytkiem, który zazwyczaj rzuca się turystom w oczy jest Południowa Brama Nandaimon >klik<, której obecny kształt pochodzi z roku 1199.

Wchodzący w jego skład Pawilon Wielkiego Buddy (jap. 大仏殿 Daibutsu-den) jest największą drewnianą budowlą na świecie. Znajduje się w nim wielki posąg Buddy Rushany (w sanskrycie Wajroczany) o wysokości 16,2 m. W świątyni znajdują się też inne godne uwagi zabytki. Świątynia jest również główną siedzibą buddyjskiej szkoły kegon. Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

>klik<,>klik<

- Saidaiji - buddyjski kompleks świątynny w Narze.

Powstał w roku 765 jako odpowiednik wyżej wymienionej już świątyni i jest główną świątynią sekty buddyjskiej Shingon Risshu, której założyciel Eison przejął administrację w roku 1238.

W
jednym z budynków (Aizen-dō) stoją w domkach statuetki Aizen mio-ō. Natomiast w budynku głównym (Hondo) znajduję się wizerunek Siakyamuni Budda

>klik< ,>klik<,>klik<

- Daianji (Wielka świątynia Pokoju) - został założony w okresie Asuka. Położony jest w południowej części miasta Nara.

W czasach, gdy Nara była stolicą Japonii, świątynia ta znajdowała się w gwarnym centrum dzielnicy mieszczańskiej, wśród domów kupców i rzemieślników. Współcześnie jest to sypialniana część miasta, oddalona od najpopularniejszych szlaków turystycznych w Narze i dlatego świątynia pozostaje w cieniu bardziej znanych wokół Todaiji, czy Yakushiji.

>klik<,>klik<


- Kōfukuji - była ona świątynią klanu Fujiwara a obecnie jest siedzibą szkoły Hossō. Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Obecnie Kōfukuji to kilkanaście budynków, z których najsłynniejszym jest niewątpliwe olbrzymia, pięciokondygnacyjna pagoda o wysokości 55 metrów. Oznacza to drugą wysokość w Japonii. Ufundowała ją w 730 roku cesarzowa Komyo. Niestety, od tamtego czasu pięć razy uległa zniszczeniu i to, co przedstawia powyższe zdjęcie jest rekonstrukcją z 1426 roku. Najstarszymi w kompleksie budynkami są: Północny Okrągły Pawilon i jedna z pagód mająca trzy kondygnacje. Północny Okrągły Pawilon Hokuendo został ufundowany przez cesarzową Gensho, jako miejsce kultu Fujiwary Fuhito. Palił się trzykrotnie, obecnie można dostrzec rekonstrukcję z 1208 roku. Trzykondygnacyjną pagodę zaś odbudowano po pożarze z 1180 roku.

Słynną statuą jest Ashura - wizerunek sześciorękiego chłopca o trzech twarzach. Także niezwykła jest Senju - Kannon, czyli Tysiącręka Kannon. Rzeźba bogini ma 5,24 metra. Otacza ją las czterdziestu rąk, z których każda trzyma jakiś atrybut. Wykonano ja w drewnie powleczonym laką i pozłacanym w okresie Kamakura. Prawdopodobnie za cały proces stworzenia tak wyjątkowego odbicia postaci Kannon odpowiadał słynny rzeźbiarz Kaikei. Unkei, inny artysta z okresu Kamakura stworzył posąg wielkiego bodhisattwy Miroku. Jego zaś syn Jokei wyrzeźbił delikatnego i wytwornego młodzieńca Bontena. Grupa Sześciu uczniów Buddy została wykonana także techniką kanshitsu. Wcześniej było tych postaci 10, ale ocalała tylko szóstka. Z ww. grupą Hachibushu wiąże ich metoda wykonania, jednakże postacie są znacznie bardziej zindywidualizowane. Czterej Generałowie (Królowie) Nieba są reprezentowani w Kōfukuji przez dwie grupy. Jedna wcześniej stała w budynku Hokuendo. Wykonane w technice kanshitsu mają ok. półtora metra, a przedstawieni zostali jako srodzy wojownicy depczący stopami złe istoty. Druga grupa pochodzi z okresu Heian i wykonano je w drewnie, powlekając potem laką i malując. Technika takiej rzeźby nazywa się ichiboku.

>klik<,>klik<

- Tōshōdaiji -Świątynia sięga pamięcią do VIII wieku.

Kondo - główny pawilon, kodo - pawilon nauki, hozo - skarbiec i kyozo - składnica świętych pism. Powyższe budynki Toshodaiji uznano skarbami narodowymi Japonii. Jakkolwiek by powiedzieć, jest to pod jednym względem świątynia niezwykła:: od kiedy powstała tylko raz uległa pożarowi i to nie całkowicie, ale jedynie spłonęło kilka obiektów kompleksu.

Świątynia posiada także wspaniałe rzeźby. Jedną z nich jest statua siedzącego Buddy Rushany. Rzeźba pochodzi z VII-ego wieku i jest uznana skarbem narodowym. Podobnie jak inne rzeźby z okresu Nara: Budda Yakushi, Benten, Senju-Kanon, Taishakuten i Czterej Królowie Nieba oraz Budda Wielkie słońce z IX-ego wieku.

>klik<,>klik<,>klik<,>klik<

- Yakushiji - to główna świątynia buddyjskiej sekty Hosso. Jej historia sięga VII-ego wieku. Żonę cesarza Tenmu dręczyła choroba. Ponieważ przypuszczano, że spowodowały ją złe duchy, by je spętać, władca ufundował świątynię w 680 roku jeszcze w mieście Fujiwara-kyo.

Najbardziej znanym obiektem Yakushiji jest słynna wschodnia pagoda, pierwotnie skonstruowana w 730 roku. Pagoda wydaje się sześciopiętrowa. Jednakże jest to złudzenie wywołane liczbą dachów. W rzeczywistości liczy ona sobie 3 piętra, tylko każda kondygnacja ma jeszcze dobudowany w połowie dodatkowy dach zwany mokoshi. Wszystkie dachy podgięte są lekko w górę, a najwyższy z nich wystrzeliwuje w górę metalowa kolumną. Widnieje na niej dziewięć kręgów kurin oraz suien - zdobniczy motyw dekoracyjny mający także własności magiczne na samym szczycie.

Yakushiji posiada wiele wspaniałych rzeźb. Najważniejszą z nich jest statua Buddy Uzdrowiciela, a inną słynną posąg Sho-Kannon. W Yahusiji znajdują się także dwa kamienie: jeden z odbiciem stopy Buddy, drugi zaś z wyrytym tekstem sześciu buddyjskich poematów. Zapisany w UNESCO.

>klik<,>klik<,>klik<

- Gankōji - ostatnia z Wielkiej Siódemki ^^. Założona przez Soga no Umako, jest jedną z najstarszych świątyń w Japonii, które zostały przeniesione z Asuki do Nara w 718 r. Pozostałością oryginalnego budynku jest sala Zenshitsu.

Najlepiej zachowaną częścią świątyni jest Gango-ji Gokurakubō i należy on do szkoły 
Shingon-risshū. Wpisana na listę UNESCO. 

>klik<,,>klik<,>klik<
____________________

Wszystkie wymienione powyżej świątynie przeżywały zmienne losy, miały one okresy świetności i upadku, niszczone były przez pożary, trzęsienie ziemi, wojny czy tajfuny. Dlatego też z oryginalnych budynków pozostało zaledwie kilka, a większość pawilonów jest albo rekonstrukcjami, albo konstrukcjami późniejszymi w różnych okresach.

matta ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz