24 cze 2012

Shan Sa - twórczość


To tak dla małej odmiany zaczniemy serie dotyczącą przede wszystkim literatury współczesnej.

Dziś będzie to Shan Sa.
Urodziła się w Pekinie w roku 1972 26 października, w rodzinie literatów. Jako dziecko nazywała się Yan Ni (oznaczające po chińsku dziewczynkę) jednak zmieniła imię na Shan Sa, które to oznacza 'szum gór', aby podkreślić swoją silną osobowość i dążenie do dojrzałości. Zaczęła pisać już w dzieciństwie.

Mając 12 lat otrzymała swoją pierwszą nagrodę w krajowym konkursie poezji dla dzieci. W latach 1984-1986 uczęszczała do szkoły średniej oraz była wiceprzewodniczącą Związku Młodych Pisarzy Mandżurii. Następnie uczyła się w liceum przy Uniwersytecie Pekińskim, które skończyła w 1990r.

W 1987 roku została najmłodszą w historii członkinią Pekińskiego Związku Pisarzy. W latach 1990-1992 uczęszczała do szkoły w Paryżu. Uzyskała francuską maturę (BAC), specjalizując się w kulturze literackiej i filozofii, i do 1994 studiowała filozofię na paryskim Uniwersytecie Katolickim.

Obecnie mieszka w Paryżu. Pisze po francusku.

Do tej pory wydano zostały następujące tytuły:
 • Wiersze Yan Ni (1983) - zbiór poezji (wyd. Ludowe Wydawnictwo Guan Dong, Chiny)
 • Czerwona ważka (1988) - zbiór wierszy
 • Śnieg (1989) - zbiór wierszy
 • Brama Niebiańskiego Spokoju (1997)
 • Cztery życia wierzby (1999, nagroda Prix Cazes/Brasserie Lipp)
 • Le Vent vif et le glaive rapide (2000, tomik poezji)
 • Dziewczyna grająca w Go (2001, nagrody Prix Goncourt des Lyceens, Kiriyama Prize)
 • 'Le Miroir du calligraphe (2002, tom zawiera wiersze i reprodukcje obrazów autorstwa Shan Sa)
 • Cesarzowa (2003)
 • Les conspirateurs (2005)
 • Alexandre et Alestria (2006)
 • La Cithare nue (2010)
A teraz przyjrzyjmy się niektórym z nich bliżej ^^:
1. Cztery życia wierzby

Opis książki:
Cztery opowiadania, cztery baśnie, cztery rozłożone w czasie historie. Shan Sa oprowadza nas po zakątkach Chin, przede wszystkim ukazuje zakamarki Pekinu. Przemierzamy wraz z nią wieki, rozpoczynając od piętnastego, kończąc na dwudziestym. W każdym opowiadaniu pojawia się wierzba - niekoniecznie w postaci drzewa, lecz także jako postać, imię czy symbol.

2. Cesarzowa

(opis wydawnictwa) Opis książki:
Historia kobiety pochodzącej z ludu, która doszła do władzy jakiej żadna inna przed nią nie miała. Została rządzącą cesarzową; dotychczas kobiety zadowalały się jedynie rolą cesarskiej małżonki. Koronę nosił cesarz, mężczyzna. VII wiek naszej ery, panowanie dynastii Tang. Państwo Środka jest zagrożone ze strony Korei i plemion szarpiących zachodnią granicę kraju. Młoda dziewczyna, nie wyróżniająca się niczym szczególnym, córka uszlachconego plebejusza, zostaje przyjęta na dwór cesarski. Stopniowo pnie się do góry po szczeblach dworskiej hierarchii. W dobie cywilizacji, w której kobieta jest po prostu nieobecna w mechanizmach władzy, bohaterka - o imieniu Światłość - odsuwa najbardziej wpływowych ministrów i zaczyna niepodzielnie rządzić największym krajem świata. Kraj wchodzi w okres pokoju i dostatku. Jednak zaspokajając swoją niepohamowaną rządzę władzy, Cesarzowa wywołuje pustkę wokół siebie... Autorka niezwykle sugestywnie opisuje sytuacje, ludzi, krajobrazy, cesarskie parady, nawet zapachy cesarskich komnat - różnorodne klimaty ogromnych Chin. Przed naszymi oczami defilują setki postaci. Cesarzowa to wspaniały, przebogaty fresk, opowiadający o ambicji, władzy, zakamarkach ludzkiej natury, upadku.


3. Brama Niebiańskiego Spokoju

(j.w.) Opis książki:
Żołnierz Zhao i młoda opozycjonistka Ayamei błąkają się po ponurych ulicach Pekinu. Plac Niebiańskiego Spokoju jest pełen krwi studentów. Krwi dzieci nowych Chin, wychowanych w dusznej ideologii reżimu maoistowskiego. Ayamei ukrywa się, opuszcza Pekin, przebywa setki kilometrów, w końcu ucieka w góry. Zhao niestrudzenie ją śledzi, depcze jej po piętach. Jego zawziętość dorównuje jego wierze w reżim: jest ślepa i bezgraniczna. Czy u kresu polowania nieugięty Zhao ulegnie pięknu i poezji, czy może postanowi nie dostrzegać drogi, jaką odkrywa Ayamei? Mimo woli stanie się bohaterem prostej, czystej, poruszającej historii miłosnej.


Okładka książki: Brama Niebiańskiego Spokoju

4. Dziewczyna grająca w go

(j.w.) Opis książki:
Od roku 1931 ostatni chiński cesarz panuje, nie mając władzy, w Mandżurii okupowanej przez armię japońską. Sfery arystokratyczne w próżnych rozrywkach starają się zapomnieć o wojnie i jej okrucieństwach, a młodziutka, szesnastoletnia licealistka grywa w go na Placu Tysiąca Wiatrów. Na planszy pokonuje wszystkich przeciwników. Dziewczyna grająca w go pozna swego najważniejszego przeciwnika: japońskiego oficera, twardego jak stal, niewiele od niej starszego, wierzącego w imperialistyczną utopię. Stają naprzeciw siebie w grze, zakochują się w sobie bez jednego gestu, aż po kres, podczas gdy Chiny chwieją się pod ciosami okupanta, który morduje, łupi, torturuje. Jak można pokochać swojego kata? – pyta Shan Sai i pozostawia swoich bohaterów wojnie tak jak w grze w go.

Dziewczyna grająca w go

I na tym zakończymy twórczość Sa ..no chyba, że spotkam jakieś nowe książki napisane przez nią - to je wtedy uwzględnię .. no chyba że znacie jakieś jej inne tytuły to wtedy poproszę was o informacje pod tą notką ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz