13 wrz 2013

Shiatsu

Shiatsu to japońska sztuka masażu oparta na tych samych zasadach co rozwinięta przez Chińczyków akupunktura i akupresura.

Nazwa pochodzi od dwóch słów: shi - palec i atsu - ucisk. U jej podstaw leży przekonanie, że źródłem wszelkich chorób jest zablokowanie gi, która płynie w ciele przez meridiany. Uciskanie określonych punktów ma przywrócić właściwy obieg energii i wpłynąć korzystnie na pracę poszczególnych narządów. Choć techniki te są do siebie podobne, działają nieco inaczej. W akupresurze udrażnianie przepływu energii odbywa się poprzez uciskanie poszczególnych, ściśle określonych punktów. Shiatsu natomiast oddziałuję na całe meridiany. W odróżnieniu od akupresury shitasu nie zwalcza konkretnych schorzeń, ale poprawia stan ogólny i samopoczucie pacjenta a sam masaż może mieć także leczniczy wpływ na istniejące dolegliwości.

Jak to wygląda
Podczas masażu stosuje się 2 techniki:
- pobudzanie - powinien trwać od kilku sekund do 2-3 minut
- uspokajanie - czyli rozcieranie przy stopniowym zmniejszaniu uścisku.

Jak się przygotować
- podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza dokładny wywiad
- następnie obserwuje chorego, zwracając uwagę na jego postawę, ruchy itp
- przed samym zabiegiem należy wygodnie się ubrać
- należy pamiętać by się nie objadać i nie iść na zabieg tuz po posiłku a nie spożywać różnego rodzaju trunków
- nie należy w dniu zabiegu wykonywać męczących ćwiczeń fizycznych
- podczas zabiegów pacjent pozostaje ubrany. Tylko czasem terapeuta może poprosić o odsłonięcie pewnych fragmentów skóry
- jedna sesja trwa zazwyczaj ok. 1h a sam zabieg zajmuję od 35 do 45 minut.
- leczenie obejmuję 4-8 zabiegów, wykonywanych co tydzień - ich liczna zależna jest od typu schorzenia
- u niektórych pacjentów po pierwszej sesji mogą wystąpić dolegliwości podobne do grypy. które w miarę kontynuowania terapii słabną
___

Masaż oczyszcza organizm z zalegających go toksyn, usprawnia funkcjonowanie organów wewnętrznych i wzmacnia odporność. Jednocześnie rozluźnia wszystkie mięśnie, dając poczucie lekkości. Shiatsu wpływa korzystnie również na naszą psychikę - przywraca dobre samopoczucie i radość życia.

Ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz