16 cze 2012

Zawód: GejszaSłowo Geisha tłumaczy się jako "człowiek sztuki" ( gei - sztuka, sha - osoba), czasami także jako "kobieta sztuki", co dokładnie wyjaśnia kim są gejsze-kobiety trenowane w tradycyjnych sztukach Japonii takich jak taniec, muzyka, śpiew czy gra na shamisenie.

Gejsze są kobietami wykształconymi w wielu kierunkach jak przykładowo umiejętne ubieranie się, wysławianie czy poruszanie się z gracją. Znają także poezję, klasyczną literaturę, sztukę układania kwiatów (ikebanę),ceremonię podawania herbaty, kaligrafię, sztukę konwersacji i wyszukane podawanie sake.

Wszystkie ubierają się w tradycyjne (ciężkie) kimona. Współcześnie znają język angielski, obsługę komputera i prowadzenie domu.
 _____________

Gejsze NIE są zwykłymi hostessami, prostytutkami czy kurtyzanami jak mylnie niektórzy sądzą w krajach zachodnich. Fenomen japońskiej gejszy nie ma odpowiednika w innych kulturach na świecie - ani w czasach starożytnych ani współcześnie. Staje się to zrozumiałe jeśli weźmie się pod uwagę japoński styl codziennego życia. Żony Japończyków prowadzą domowy tryb życia, zajmując się dosłownie wszystkim - wychowaniem dzieci, zakupami, gotowaniem potraw etc.. Japończyk nie zabiera ze sobą klucza do mieszkania, ponieważ uważa, że żona musi być w domu przez cały czas. Nie zabiera także żony na przyjęcia i na inne rozrywki, które po pracy spędza w męskim towarzystwie do wieczora. Ponieważ przebywanie wyłącznie we własnym, męskim towarzystwie byłoby na dłuższy czas nie do zniesienia, instytucja gejszy jest tu jak najbardziej na miejscu. Współcześnie oraz w dawnych czasach gejsze zamieszkiwały w dzielnicach do tego przeznaczonych (hanamachi). Ponieważ niektóre rejony hanamachi były historycznie powiązane z prostytucją, ciągle istnieje uprzedzenie do gejsz i zamieszkiwanych przez nie rejonów.

Jak zostaje się gejszą?
Pierwszym krokiem aby stać się gejszą jest przyjęcie do tzw. Okiya, rodziny gejszy oraz przyjęcie do jednego z hanamachi w 5 okręgach Kioto: Kamishichiken, Miyagawacho, Pontocho, Gion Kobu i Gion Higashii, bądź też w innej części kraju.Każde Okiya ma przy wejściu "plakietkę" z imieniem gejszy, która aktualnie jest jego największą chlubą. Głównym czynnikiem tworzącym przyszłą Geiko jest jej nowa Okaasan. Okaasan oznacza matkę, czasami tłumaczone jest dosłownie. Niektóre Maiko są legalnie adoptowane przez swoje Okaasan i zostają Atotori, legalnymi spadkobiercami majątku. Dawniej Atotori rozpoczynały swój trening w wieku lat 6, 6 miesięcy 6 dni (teraz już się tego nie spotyka). Obecnie dziewczęta zaczynają, co raz później, czasem nawet w wieku 16 lat, ponieważ muszą skończyć normalną szkolę, jak rozporządziło Ministerstwo Oświaty. Lecz  mimo tego ten zawód nie jest powszechnie dostępny.

Geiko musi przejść przez kilka etapów.

Pierwszym z nich jest Shikomi. Shikomi normalnie chodzą do szkoły, uczęszczają na swoje lekcje i pomagają Gejszy w ubieraniu się. Coś jak pomocnica gejszy. Zaczynają też codzienne noszenie kimona. Te obowiązki pozwalają jednak Maiko przebywać wraz z Gejszami uczyć się od nich .Po testach z różnych umiejętności Shikomi zostaje Minarai. Jako Minarai uczy się nowych obowiązków, które oczywiście nie wchodzą w skład normalnych zajęć szkolnych. Należą do nich: sztuka konwersacji, sposoby nalewania i podawania sake oraz  czyszczenie popielniczek. Zaczyna także nosić tradycyjny strój gejszy oraz charakterystyczny makijaż. Niedługo później będzie szczęśliwie przyjęta przez Oneesan.

Główny wzorem Maiko jest jej starsza siostra. Dla swojej starszej siostry Musume-bun (młodsza siostra) jest protegowaną. Gejsza będzie uczyć Maiko wszystkiego, co sama potrafi oraz - co najważniejsze, będzie ją polecała w herbaciarniach innych ważnych miejscach, pozna ją z odpowiednimi ludźmi, być może przyszłymi jej opiekunami. Oneesan i Musume-bun będą od tej pory nierozdzielne, a ich relacja ma się opierać na zaufaniu, szacunku i lojalności. Służyć temu ma specjalny rytuał Sansun-kudo, który ma na celu połączenie tych 2 osób ( przypomina ceremonię zawarcia małżeństwa). Musume-bun zostaje przyznane też nowe imię, które wywodzi się z imienia jej starszej siostry, np. jeśli Oneesan ma na imię Haruka może to być Harumi.

Jeśli Maiko tak wybierze może zostać Gejszą. Będzie to wielkie wydarzenie, z okazji którego przyjaciele i "patroni" przyślą jej swoje gratulacyjne listy. Dodatkowo będzie ona niejako krążyć po wszystkich okolicznych herbaciarniach, którym coś zawdzięcza - w celu podziękowania i być może pozostawienia jakiegoś podarunku. W tym momencie zacznie życie już jako Geiko.

Starsza Geiko może żyć na własny rachunek i wyprowadzić się z Okiya. Geiko, która ma swojego danna, czyli opiekuna i sponsora (nalezą już oni do rzadkości i jest to indywidualna sprawa gejszy) zazwyczaj wybiera właśnie ten niezależny sposób życia, ale od czasu do czasu Okiya wysyła jej pieniądze, jako swojej gwieździe. Część finansowa życia " niezależnej" Gejszy nadal prowadzona jest przez Okiya, które działa niejako na zasadzie agencji, w której można zarezerwować termin i która działa do czasu przejścia gejszy na zasłużony odpoczynek.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz