9 lip 2012

Bodhisattva Guanyin
Konnichiwa,
Bodhisattva Guanyin jest jednym z czterech największych bożków buddyzmu. Po napływie buddyzmu do Chin Guanyi stał się najpopularniejszym bożkiem buddyzmu i wyznań ludowych w Chinach.

Zgodnie z teorią buddyzmu budda i bodhisattva nie przechodzą ani przez życie, ani przez śmierć i nie mają płci. W zależności od potrzeb mogą przemieniać się w różne charaktery. Od czasu panowania dynastii Tang (618—907 naszej ery) ludzie zaczęli traktować Bodhisattva Guanyin za kobietę, która zapewnia szczęście i pomyślność dzieciom oraz umożliwia kobietom zajść w ciążę. W związku z tym Bodhisattva Guanyin była najbardziej czczona przez kobiety.

Poza Guanyin wszyscy inni bodhisattwowie w Chinach są przedstawiani jako mężczyźni. Według innej hipotezy stało się to na skutek utożsamienia wierzeń na temat Awalokiteśwary (ideał piękna, obdarzanie kobiet potomstwem) za sferą kobiecą. Na południowym wybrzeżu Chin Guanyin utożsamiana jest z boginią Mazu.

Z Chin kult Guanyin rozprzestrzenił się także m.in. na Koreę (kor. Kwanum), Japonię (jap. Kannon) oraz północny Wietnam (wietn. Quan Âm).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz