2 lip 2012

Cesarska Willa Katsura

   

Wille Katsura zbudowano w stylu shoin. Powstała w latach 1620-1658, dla księcia krwi Hachijo Toshihito, którego w późniejszym czasie, adoptował Toyotomi Hideyoshi w celu oddania splendoru swemu rodowi. Katsura położona jest na zachodnich przedmieściach Kyoto.

Młody książę był wszechstronnie wykształcony - szczególnie w sztuce i starej literaturze japońskiej m.in. w Genji Monogatari. Pod wpływem lektury zapragnął on ze swego pałacu i ogrodu stworzyć rezydencję podobną do tych opisywanych w powieściach. Tak oto powstała Katsura. Książę był potomkiem cesarza Ogimachi i młodszego brata cesarza Go-Yozei.


 

Po adopcji przez Toyotomi, zmieniono nazwę na Hachijo-no-Miya. Późniejszych latach jeszcze kilka razy zmieniano jej nazwę (Tokiwai-no-Miya, Kyogoku-no-Miya) aż wreszcie na Katsura-no-Miya. Po tym okresie w 1883 roku kontrolę nad nią przejął ród cesarski. To tyle jeśli chodzi o same fakty ^^.
 
Willa składa się z trzech głównych części przykrytych wspólnym dachem i powiązanych krytymi galeriami. Przesuwane wewnętrzne ściany mogą odsłaniać szerokie widoki na otaczający ogród. W ogrodzie znajdują się: staw pełen zatok, półwyspów, sztucznych wysp, otoczonych drzewami i ścieżkami.

Sama konstrukcja willi oparta jest na słupach, które pionowe linie krzyżują się z poziomymi belkami, tworzących ramę. Jest to funkcjonalne i bardzo estetyczne rozwiązanie dla całości z przylegającą obok werandą. Estetyka jest szczególnie widoczna we wnętrzu domu, która wzorowana jest na estetyce zen wraz z jego umeblowaniem ( brak tu krzeseł, łóżek, foteli itp).

Poza głównym budynkiem znajdują się chatki do ceremonii herbacianej, świątyńka, pawilony takie jak Fala w Świetle Księżyca, Ukryta w Lesie czy też godny uwagi Pawilon Sosnowej Lutni - niewielki pokryty korą pawilonik, nazwany tak, bo granie wiatru w rosnących koło drzewach przypomina dźwięki lutni.

dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz