2 lip 2012

Cesarz i cesarzowa Japonii

    

Konnichiwa
Nie będę się tu rozpisywać za bardzo, bo tyle już o tym było mowy, że nie potrzeba. Wobec tego w takim wielkim skrócie przybliżę życiorys pary obecnie panującej,  1. JCM cesarzowa Michiko
- Shoda Michiko urodziła się 20. X.1934r. w Tokyo. Była najstarszą córką Shody Hidesburo (1904-1999) przemysłowca z branży młynarskiej, prezesa a potem honorowego prezesa Nisshin Flour Milling Company i jego żony Soejimy Fumiko (1910-1988). Cesarzowa uczęszczała do szkoły podstawowej w Futaba, lecz musiała ją opuścić przed amerykańskim, bombowym nalotem na Tokio. Powróciła do szkoły po skończeniu wojny i później była studentką wyższej szkoły katolickiego żeńskiego Uniwersytetu Świętego Serca na Wydziale Literatury od kwietnia 1953r. do 1957r.
- Księcia Akihito poznała latem 1957 roku na kortach tenisowych w Karuizawa, po ukończeniu nauki na Uniwersytecie - a w 1958 roku zaręczyła się z nim.
- 10 kwietnia 1959 roku odbył się ślub Shody Michiko z Księciem Akihito.
- w 1990 r. jej mąż został intronizowany na cesarza Japonii, a ona została cesarzową.
- Od stycznia 1989 r. Cesarzowa Michiko jest honorowym prezesem japońskiego Czerwonego Krzyża. Prowadzi działalność charytatywną.
- Cesarzowa Michiko jest autorką lub współautorką kilku kolekcji poezji waka oraz dwóch książek dla dzieci : „Hajimete no Yamanobori” (wyd.1991) i „Dobutsu-tachi” (wyd.1992 w Japonii i w USA). Cesarzowa interesuje się także sztuką i jest znawczynią klasycznej japońskiej literatury.
- Za swoje zasługi otrzymała „Order of the Precious Crown“ oraz „Order of the Sacred Treasure“.

Empress Michiko of japan.jpg Cesarzowa Michiko

2. JCM tenno Akihito

- Akihito Tsugo-no Miya (Książę Tsugo), urodził się 23 grudnia 1933 r. w pałacu cesarskim w Tokio, jako syn cesarza Showa (Hirohito) i cesarzowej Kojun (Nagako). W wieku 3 lat (wg tradycji) urzędnicy cesarscy odseparowali od rodziny i oddali na wychowanie, które miało go przygotować do objęcia w przyszłości tronu. Jednak wbrew sztywnym do tego czasu obyczajom - jako pierwsze cesarskie dziecko w wieku sześciu lat został umieszczony w szkole podstawowej w Gakushuin, poza pałacem, gdzie uczył się razem ze zwykłymi japońskimi chłopcami. Lecz mimo nagięcia reguł i tu nie było mu łatwo. Urzędnicy dworscy tworzyli dla małego księcia specjalną klasę, do której staranie dobrali uczniów. Szkolnych kolegów trzymano z daleka, by nie skazili boskiego następcy swoją "pospolitością" - przyp. Aut. biedny ;/ - Gdy koledzy jechali na wycieczkę lub gdziekolwiek indziej, on sam musiał zostać w domu. Urzędnicy nakłaniali za to chłopców z klasy, by nie rozmawiali o wycieczkach w obecności księcia, żeby nie było mu przykro. W jego życiu nie było ani chwili prywatności - nawet na schody musiał być wnoszony przez zajmującą się tym zadaniem służbę.
- W 1944 r. Akihito wraz ze swoim młodszym bratem został ewakuowany do Nikko przed spodziewanym atakiem amerykańskich bombowców na Tokio.
- Między 1947 a 1950–tym uczył się języka angielskiego pod kierunkiem guwernantki Mrs. Elizabeth Gray Vining, która nauczyła Akihito amerykańskiego stylu życia i systemu wartości. Przyjaciele księcia z dzieciństwa są zdania, że wpływ pani Vinning na następcę tronu był ogromny. Otóż otworzyła mu oczy na świat, zaszczepiła poszanowanie dla demokracji i libertynizmu - sam książę postanowił, że będzie pierwszym cesarzem w dziejach, który sam będzie wychowywał swoje dzieci.
- W roku 1952 Książę Akihito rozpoczął studia na Wydziale Nauk Politycznych i Ekonomii Uniwersytetu Gakushuin ale przerwał je w 1954r. Przez następne dwa lata kontynuował studia jako wolny słuchacz.
- W 1959 r. - mimo obiekcji dworu, a także rodziny samej panny młodej - odbył się ślub Księcia Akihito z Michiko Shoda, córką przemysłowca z branży młynarskiej.
- Do czasu intronizacji Akihito pełnił szereg funkcji reprezentacyjnych jako następca tronu.
- Po śmierci cesarza Hirohito 7 styczna 1989 r. Akihito wstąpił na tron i został 125-tym cesarzem w historii Japonii. Uroczystości związane z intronizacją (Sokui Rei Seiden no Gi) miały miejsce w Tokyo 12 listopada 1990 r. Cesarz Akihito, jak nakazuje obyczaj kraju, sam wybrał nazwę epoki swego panowania, ogłaszając, iż będzie to era „Heisei” – „Drogi do harmonii i pokoju”. Zgodnie z Konstytucją Japonii z 1946r., cesarz jest symbolem państwa i jedności narodu i nie ma władzy wykonawczej. Władza ustawodawcza należy do Parlamentu, władza wykonawcza należy do gabinetu (kierowanego przez premiera), odpowiedzialnego przed Parlamentem.
- Po objęciu Chryzantemowego Tronu, Cesarz Akihito kontynuował - wbrew wcześniejszym tradycjom - zagraniczne podróże. Odwiedził ponad 40 państw Europy, Ameryki, Afryki a także Azji, gdzie przedmiotem kontrowersji w samej Japonii stały się składane przez władcę wyrazy ubolewania z powodu działań armii cesarskiej w tych państwach w okresie kolonizacji i II wojny światowej.

tennô Akihito
_________________________________

Zdjęcia ślubne: >klik<,>klik<,>klik<

_________________________________

Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko mają troje dzieci. Para cesarska odrzuciła wieloletnią tradycję oddawania dzieci pod opiekę szambelanów i postanowiła sama je wychowywać.

Pierwszym dzieckiem jest następca tronu książę Naruhito (pełne imię Hiro no Miya Naruhito Shinno), urodzony 23 lutego 1960 w Tokyo. Drugim jest książę Akishino (pełne imię Akishino no Miya Fumihito Shinno), urodzony 11 listopada 1965 w Tokyo. Najmłodszym dzieckiem jest urodzona 18 kwietnia 1969 księżniczka Sayako (pełne imię panieńskie Nori no Miya Sayako Naishinno, po ślubie 15 listopada 2005 Sayako Kuroda). Sayako poprzez ślub z urzędnikiem miejskim, opuściła rodzinę cesarską i utraciła tytuł, a jej dzieci nie będą miały prawa do tronu.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz