23 lip 2012

Legenda o AinuLud Ainu z Hokkaido opisuje demiurgów jako byty kosmiczne mieszkające w sześciu niebach i sześciu piekłach, gdzie żyją bogowie, demony i zwierzęta. Demony żyją w niskich niebach. Wśród gwiazd i chmur żyją pomniejsi bogowie. W najwyższym niebie żyje Kamui, Bóg-Stworzyciel, oraz jego słudzy. Jego Królestwo otacza potężny mur z metalu, a jedyne wejście jest przez żelazne drzwi. Kamui stworzył świat pod postacią olbrzymiego, okrągłego oceanu spoczywającego na kręgosłupie niewyobrażalnie ogromnego pstrąga. Pstrąg zasysa ocean, a następnie go wypluwa, przez co powstają pływy. Gdy się porusza, powstają trzęsienia ziemi.

Pewnego dnia Kamui spojrzał w dół na ten wodny świat i pomyślał, że trzeba coś z nim zrobić. Zaprzągł więc do tej roboty pliszkę. Trzepocząc skrzydłami nad wodą, udeptując pasek nóżkami i uderzając go ogonem, pliszka stworzyła łachy suchego lądu. W ten sposób, na powierzchni oceanu wyrosły wyspy.

Gdy żyjące w niebie zwierzęta zobaczyły jak piękny świat powstał, zaczęły błagać Kamui, by pozwolił im na nim zamieszkać. Kamui łaskawie się zgodził, przy okazji powołując do życia wiele nowych stworzeń tylko po to, by zamieszkały ten świat. Pierwsi ludzie, Ainu, mieli ciała zrobione z ziemi, włosy z gwiazdnicy (gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny goździkowatych – przyp. tłum), a kręgosłup z witek wierzbowych. Kamui posłał Aiona, boskiego mężczyznę z nieba na ziemię, by nauczył Ainu jak polować i warzyć strawę.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz