14 lip 2013

Legenda o władcy ziemi


Zapraszam na zapoznanie się z kolejną legenda japońską:

W niebie było wielu, potężnych bogów, ale jak sugeruje imię jednego z nich: "Ohkuni-nushi," czyli "władca ziemi" był najpotężniejszym ze wszystkich żyjących na ziemiach starożytnej Japonii.
Gdy był młody, jego bracia znienawidzili go i zaplanowali go zgładzić. Powiedzieli mu, "Wypędzimy z gór, czerwonego, nieokiełznanego dzika, a ty na koniec go pochwycisz. ." Ale zamiast czerwonego dzika, Ohkuninushi pochwycił wielki, rozżarzony głaz, który poparzył go na śmierć.
Jego matka poczuła niewiarygodny żal i poprosiła bogów, by zabrali go do nieba i tam przywrócili mu życie.

Bracia jednak uknuli kolejny spisek. Zrobili w drzewie szczelinę, wepchnęli go do wewnątrz, a potem zamknęli pień z Ohkuninushim wewnątrz. Na szczęście ponownie z pomocą matki, Ohkuninushi wrócił do życia. Poszedł pod ziemię, by poszukać sobie żony, potem wrócił na powierzchnię i został władcą ziemi. Dwukrotnie przywracano mu życie i powrócił ze świata podziemnego, lecz nie może to być zaskoczeniem, gdyż był bogiem rolnictwa. Dla starożytnego ludu, który żył z uprawy roślin, śmierć i ponowny powrót do życia, były zwykłymi, corocznymi kolejami rzeczy.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz