9 cze 2013

Lu Buwei i jego dzieła
Lu Buwei to filozof, żyjący prawdopodobnie ok. 291-235 r.p.n.e.  Pochodził z prowincji Yangzhai, stolicy państwa Han. Natomiast z zawodu był kupcem. Szybko jednak piął się po szczeblach władzy.

Po pewnym czasie postanowił dotrzeć na dwór. Potrafił sprawnie kierować rodziną królewską z państwa Qin, przez co po jakimś czasie stał się wychowawcą oraz kanclerzem króla Zhuangxianga, który rządził 250-247 r.p.n.e. W związku z tym nadano mu prawo lenne jako markizowi Wenxin. Działo się to w czasach pierwszego cesarza Chin. Gdy przyszły cesarz wstąpił na tron w 247 r.p.n.e., Lu awansował na stanowisko pierwszego ministra, którą to funkcję pełnił do czasu wmieszania się w rebelię Lao Aia. Zmarł na wygnaniu w 235 r.p.n.e. (podobno popełnił samobójstwo).

Jego poglądy:
- Nauki tradycyjnej filozofii powinny być stosowane zgodnie z porami roku
- Władca powinien szanować i chronić swoje życie.
- Władca winien rządzić mając na względzie dobro polityczne  i in.

Lu Buwei był prawdopodobnie autorem dzieła Lushi Chunqiu, który został opracowany w III w.p.n.e. Charakter dzieła opiera się na etyce oraz filozofii politycznej. Była to praca zbiorowa, napisana przez licznych uczonych i dostojników - i możliwe, że właśnie z nimi współtworzył to dzieło. Księga została zamówiona przez cesarza, która cudem uniknęła zniszczenia podczas incydentu z 213 r.p.n.e. (palenia ksiąg). Innym jego dziełem jest "Dwanaście kronik", który jest zgodny z cyklem dwunastu miesięcy roku  oraz "Osiem obserwacji", który jest zbiorem rozpraw filozoficznych i których nie będę omawiać.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz