27 lip 2012

Yujo a gejsze: Podsumowanie i różnice

 

Dzielnice Czerwonych Latarni (seiro) znajdowały się głównie w większych miastach, co nie znaczy że w innych ich nie było. A oto mały spis:

- Yoshiwara, Asakusa w Edo,
- Shinmachi w Osace,
- Shimbara w Kyoto

W drodze podsumowania - różnice - terminy - ubiór.

Kwestia stroju

- fryzury i dodatki noszone przez kurtyzany (katsura)

 <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< 

- fryzury i dodatki noszone przez gejsze

 <klik< <klik< <klik< 

Kwestia wiązania obi

- kurtyzany ( wiązania z przodu )

 <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< <klik< 

- gejsze ( wiązanie z tyłu) i pozostała ludność żeńska

 <klik< <klik< <klik< <klik<

Obuwie

- kurtyzany - w ageya chodziły boso, poza - renchibageta, koma-geta, geta lub zori - zależnie od hierarchii

 <klik< <klik< <klik< <klik< 

- gejsze - okobo, geta, zori

Sposób trzymania poły kimona

- Oiran - Trzymanie poły kimona prawą ręką (jako ciekawostka - w sensie religijnym - prawą ręką trzymamy kimono podczas np pogrzebu)

- Gejsze - Trzymanie poły kimona lewą ręką

Ubiór

Tayu/Oiran - Wysokiej klasy kurtyzany ubierały się zgodnie z najnowszą modą, w najlepsze i bajecznie kolorowe tkaniny. Ich szaty składały się niejednokrotnie z wielu warstw, a ich waga dochodziła do 30 kilogramów!

Gejsze - ubierają się skromniej, najczęściej w jednobarwne kimona odpowiednie do okazji/pory dnia/roku/uroczystości.

Terminy:

- Ageya - dom kurtyzan
- Okiya - dom gejsz

- Seiro - Dzielnice Czerwonych Latarni
- Hanamachi - Dzielnice Wierzb i Kwiatów

- Kamuro - pomocnica kurtyzany
- Shikomi - praktykantka (przyszła gejsza)

- Shinzo, Hashi-joro, Koshi-joro, Shirabyoshi, Kakoi, Odoriko, Tayu, Oiran - yujo różnych kategorii
- Maiko/geiko - gejsze

Termin danna

- kurtyzany - w ich przypadku chodziło bardziej o patrona ageya, który wyznaczał im warunki i prawa rządzące w dzielnicy
- gejsze - Z reguły jest (był) to bardzo bogaty, często żonaty mężczyzna, który łoży(ł) na utrzymanie i treningi np jeden może finansować obi, drugi kimona etc. Gejsze nie świadczą usług erotycznych, choć mogły (mogą) sypiać z wybranym klientem, lecz w tym przypadku to już dosyć rzadkie zjawisko, gdyż w grę wchodzi reputacja, a co za tym idzie reputacja herbaciarni, w której pracują oraz okiya, w której mieszkają.

Termin mizuage*

- kamuro - uroczysta defloracja dziewczyny, stanowiąca ukoronowanie wieloletniego wychowania jej na oiran, nie następowała zbyt szybko. Dopiero po podaniu jej decydującemu egzaminowi, który miał wykazać, czy potrafi się rozebrać oraz jakie powinna wykonywać ruchy, aby dać klientowi przyjemność, "wyzwalano" dziewczynę na kurtyzanę. Po zdaniu tego egzaminu mogła ona wstąpić do odpowiednich władz o przyznanie jej prawa do zatrudnienia się w jednym z domów publicznych jako oiran.

- gejsze - Rytuał ten praktykowano aż do końca II wojny światowej. Obecnie się go NIE stosuje, co nie ulega wątpliwości, ze powoduję on zamęt wokół pytania o rolę gejszy: czy ma świadczyć usługi seksualne, czy jedynie być zawodową artystką?

* Nowoczesne maiko i gejsze nie przechodzą ceremonii mizuage, gdyż zwyczaj ten uznano nielegalnym po wprowadzeniu w Japonii praw anty-prostytucyjnych w 1958 roku.
________

No i na tym ostatecznie zakończyliśmy temat oiran - pamiętajcie kochani, by nie mylić obu profesji/zawodów, ponieważ choć trudno to czasem przełknąć oiran, były tu pierwsze i tak samo jak im i gejszą należy się szacunek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz