2 sie 2012

Fryzury w Karyuukai

 

Konbanwa,
Czas na przedstawienie fryzur noszonych przez gejsze ^^

Maiko zawsze czeszą swoje naturalne włosy a fryzury można podzielić na 5 głównych grup:

- wareshinobu - noszona jest przez pierwsze 2,5-3 roku ( do 18 roku życia ) i jest jej pierwsza fryzura. Włosy czesze się najpierw z użyciem wosku (bintsuke-abura), który pomaga w utrzymaniu fryzury. Cechą charakterystyczną tej fryzury jest wpleciona w kok czerwona jedwabna wstążka (kanoko) widoczna w dwóch miejscach. Kok zwieńczony jest ozdobną spinką  kanoko-dome. Oprócz wstążki i hana kanzashi, włosy podtrzymują ōgi-kanzashi (metalowe lub srebrne wsuwki z zawieszonymi na niej brzęczącymi metalowymi paskami) poziomo wpięta w kok z tyłu.  >klik<

- ofuku - fryzura noszona jest przez starsze maiko przez ostatnie 2 lata. Podobna jest do wareshinobu, z tym że posiada tylko jedną czerwona wstążkę. Ofuku nazywana jest również momoware (przedzielona brzoskwinia)  >klik<

Dodatek
Charakterystyczną cechą fryzury ofuku jest teragami, czyli trójkątny kawałek materiału z tyłu koka, który ma rożne kolory i wzory (istnieje 20 różnych wariantów) - czerwony noszony jest,  gdy maiko ma skończone 19 lat, kolejnym kolorem jest jasnoróżowy (lub różowy)

>klik<  różowy

U starszych maiko (szczególnie tych pod koniec kariery) można spotkać też np. kremowy, niebieski, zielony, fioletowy etc. w zależności od okazji, pory roku, święta itp. np w lipcu stosowane są w kolorze niebieskim a w święta czerwonym (Gion Matsuri).

>klik< purpurowy
>klik< przetykany srebrnymi nićmi
>klik< niebieski
>klik<  a tu mamy fioletowy ^^

- odświętnymi fryzurami są katsuyama i yakko-shimmada noszone kolejno podczas Gion Odori i Nowego Roku i 1 Sierpnia.

 >klik< katsuyama,  >klik< yakko-shimmada

- sakko (sakkou) - noszona jest w ostatnim miesiącu kariery maiko poprzedzająca erikae. Częściowe obcięcie włosów przeważnie następuje o północy, co ma związek z tym że maiko podjęła ostateczną decyzję przed staniem się geiko.

 >klik< sakko

 >klik< fryzura noszona podczas misedashi
 >klik< oraz podczas Miyako Odori


Dodatkowe fryzury noszone przez maiko z Pontocho przed fryzurą sakkou:

- Umemodoki / Osomemage 

 
>klik<  podczas Setsubun

- Kikugasane

 >klik< podczas Setsubun

- Osafune
 >klik<

-
Oshiyun >klik< również podczas Setsubun

-
Oshidori no Hina
 >klik<

Oprócz tych fryzur maiko z Miyagawacho i Pontocho znane są z tego, ze noszą "nowoczesne" fryzury, które są niespotykane w innych hanamachi.
****Natomiast geiko używają peruki, która każde są robione własnoręcznie i są bardzo drogie. Ogólnie potrzebują trzech rodzai rozmaicie uczesanych:

- shimada jest uroczystą fryzurą

 >klik<

- tsubushi-shimada (katsura) to mniej uroczyste uczesanie, ale w żadnym razie nie nosi się jej na co dzień

>klik<

- natomiast mae-ware służy tylko podczas tańców na przedstawieniach oraz podczas odgrywania ról męskich

>klik<

Zasadniczo geiko noszą peruki przez kilka pierwszych lat swej kariery, podobnie jak oshidori. Później od czasu do czasu mogą je nosić kiedy wymaga tego jakiś taniec. Geiko rezygnują także z kanzashi - latem noszą szpilki jadeitowe a zimą koralowe. Grzebienie wykonane są ze srebra lub szylkretu. Dawniej tego typu szpilki używano do obrony, kiedy wymagała tego sytuacja oraz jak podaje była gejsza M.Iwasaki: " koral pęka, kiedy dotknie się nią trucizny".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz