19 sie 2012

Gejsze z Kanazawy

 

Kanazawa jest stolicą prefektury Ishikawa, znajduje się w centralnej części kontynentu. A także jest jedną z niewielu historycznych dzielnic (ze względu na obecność samurajów), które nadal działają.

Przed okresem Edo w samej centralnej części Kanazawy mieściło się bardzo dużo chaya, gdzie swoje umiejętności gejsze prezentowały przebywającym gościom. Po tym okresie chaya zostały przeniesione do 4 okręgów dosyć daleko od głównej części miasta w 1820 roku. W tym też roku zakazano również budowanie dwupiętrowych domów z wyjątkiem chaya. Domy charakteryzują się piękną kratą o nazwie "kimusuko" po zewnętrznej stronie okien na pierwszym pietrze oraz tradycyjnym stylem pokoi, położonych na 2 piętrze.

W chwili obecnej Kanzawa ma trzy dobrze zachowane dzielnice oraz 3 chaya spełniające rolę muzeów, których zobaczyć można wiele atrakcji. Ministerstwo Kultury wyznaczyło Kanazawę (oprócz Gion) na listę chronionych zabytków. Oprócz tych dwóch miejsc, nie znajdziecie więcej chaya oznaczonych jako dobro narodowe, toteż najbardziej przyciągają one turystów, ze względu na swoją niepowtarzalność i urokliwość. Same dzielnice obejmują obiekty, gdzie można zobaczyć wnętrza domów, które zostały zbudowane 180 lat temu, jeszcze w czasach samurajów. Poza tym, sporo starych budynków zostało odnowione w restauracjach, herbaciarniach i sklepach z pamiątkami.

 >klik<

W Kanazawie są 3 dzielnice chaya:

- Higashi Chaya - jest największa i zdecydowanie najbardziej znana dzielnica. Herbaciarnie: Shima i Kaikaro są stale otwarte dla publiczności. Innym wartym odwiedzenia budynkiem, położonym w głownej ulicy jest sklep Hakuza, Magazyn, który tam się mieści został przekształcony w herbaciarnie całą pokrytą złotem - wewnątrz i na zawietrzna. Sam sklep proponuje wyroby ze złota - specjalność Kanazawy.

- Nishi Chaya - to druga dzielnica mieszcząca się niedaleko Nagamachi (dzielnicy samurajów) oraz świątyni Ninja w pobliżu rzeki Sai-Gawa.

Jest ona znacznie mniejsza niż Higashi i oferuje mniej atrakcji, co nie znaczy że nie ma co oglądać. Wzdłuż głównej ulicy pełno jest dwupiętrowych drewnianych domów a wieczorami słychać dźwięki shamisenu. Dzielnica ta jest znana z wielu restauracji oraz z własnego muzeum (Kanazawa Nishi Chaya Shiryokan Muzeum), w której zobaczyć można model chayi oraz inne eksponaty dotyczące historii dzielnicy.

- Kazue-machi chaya - Trzecia dzielnica, ma najmniejszą liczbę zachowanych budynków i składa się głównie z ryotei i Chaya. Mało co się o niej mówi. Jest najstarsza dzielnica gejsz położona wzdłuż rzeki miedzy mostami Asanogawa Ohashi a Naka-no Hashi. Wpisana w listę zabytków od 2008 roku.

Dzielnica ta jest znana, jako tradycyjne miasto z wąskimi uliczkami i stolarka okienna drewniana o nazwie "Senbon-goshi".
__________

udostępnione dla http://dom-gejsz.blog.onet.pl/ ^^ (Shizuru)

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz