2 sie 2012

Kami cz.3


A dziś jeszcze kolejna część o japońskich bóstwach:
______________

Sukunabikona - Bóstwo w postaci krasnoludka- opiekun lekarzy, zielarzy i farmaceutów.

Toyouke - Bogini obfitego pożywienia.

Tsukiyomi - Kolejny z ostatnich potomków Izangiego (i kolejny mój ulubieniec). Tak jak Amaterasu narodziła się z jego lewego oka, tak Tsukiyomi narodził się z jego prawego oka i jako jej przeciwieństwo został bogiem księżyca. Gdy jako pierwszy z bogów zstąpił na Ziemie został na niej powitany przez boginię Toyouke. Niestety źle zrozumiawszy jej intencje poczuł się obrażony i ją zabił. Za to właśnie został przepędzony przez siostrę z jej pałacu. W ten sposób mitologia tłumaczy „czemu słońce i księżyc nie spotykają się na niebie”.

Ebisu - jeden z siedmiu bogów szczęścia. Dba o bogactwo tych, którzy go czczą, a zwłaszcza łaskawie uśmiecha się do gejsz; kupców; rybaków (sam tez jest przedstawiany z wędką) i rolników (często też łączy się go z innymi bóstwami plonów). Według niektórych podań jest on nieudanym dzieckiem pary demiurgów spławionym przez niezadowolonych rodziców w koszyku na morze. Przedstawiany jest jako roześmiany człowieczek z wędką w ręce i rybą pod pachą.

Fukurokuju - jeden z siedmiu bogów szczęścia. Opiekun bogactwa i długowieczności o dość osobliwym wyglądzie: starzec o nienaturalnie wydłużonej czaszce. Jego wysłannikiem jest biały żuraw.

Jurôjin - jeden z siedmiu bogów szczęścia. Przedstawiany jako wiekowy taoistyczny pustelnik uosabiający długowieczność, któremu czasem towarzyszy czarny jeleń - symbol długowieczności. Wyobrażany bywa jako sędziwy starzec z laską, do której przywiązany jest zwój.

Jizô-bosatsu - Mnich o łagodnej twarzy i wielkim sercu, pełnym współczucia dla pokrzywdzonych i cierpiących. Opiekuje się głównie dziećmi - to właśnie z miłości do nich schodzi to zaświatów, do tej części gdzie trafiają dzieci, za które nie modlą się ich rodzice by pocieszać je w ich smutku i osamotnieniu, oraz mękach jakich tam doznają. Ponadto pod opieką Jizô znajdują się także podróżni, kobiety w ciąży i ci którzy znajdują się w niebezpieczeństwie. Istniej niezliczona ilość opowieści o tym jak bóg ten uratował komuś życie, doprowadził do triumfu sprawiedliwości, bądź wynagrodził krzywdę. Na wsiach czci się go jako opiekuna plonów i płodności.


Kannon-bosatsu - buddyjski bodhisattwa Awalokiteśwara, spirytualny syn buddy Amidy. Bóg(ini), który/a został/a zapożyczony/a z Chin (właściwie nie ma określonej płci) - tłumaczy się to faktem, iż stoi na takim stopniu doskonałości, że cechy płciowe nie mają już znaczenia. Niemniej jednak w Japonii uważa się ją jako boginię. Kannon jest boginią miłosierdzia i współczucia. W Chinach czczona jest jako Kuan Yün - bogini miłosierdzia. W Japonii na wizerunkach ma cechy mieszane - na jednych bardziej przypomina mężczyznę, na innych - kobietę.Do najczęściej spotykanych wyobrażeń należą: Shô - Kannon, Juichimen - Kannon (Kannon o Jedenastu Twarzach) oraz Senju - Kannon (Tysiącoręka Kannon).

Toyouke - bogini obfitego pożywienia. Występuje pod wieloma imionami (Ukemochi, Ukanomitama, Ôketsuhime, Wakamusubi i inne). Bywa utożsamiana z Inari.

Susanoo - bóg wiatru i burzy. Susanoo jest bratem Amaterasu, bogini słońca, oraz Tsukiyomi, boga księżyca. Cała trójka powstała przez Izanagi, gdy ten obmył swą twarz w zanieczyszczeniach Yomi. W mitach, Susanoo często przeciwstawiany jest siostrze, akcentowane są zwłaszcza jego brutalność i porywczość. Jednak pojawiają się też opowieści, w których akcentuje się dobroczynność bóstwa.

Kult Susanoo jest najsilniej związany z regionem Izumo (obecnie stanowiącym część prefektury Shimane) z głównym chramem poświęconym Susanoo: Izumo-taisha. Według części mitów spisanych w Nihon shoki, Susanoo został wydalony z niebios za swoje nieodpowiednie zachowanie i wraz z synem Isotake osiadł w koreańskim Silla. Stamtąd przepłynął w okolice ujścia rzeki Hii w regionie Izumo. Tutaj pokonuje smoka, w którego ogonie odkrywa miecz, który później stał się jednym z regaliów Cesarza Japonii.

Według kolejnych mitów spisanych w Nihon Shoki, Isostake - syn Susanoo - przemycił z niebios trzy ziarna zbóż (wg innej wersji aż osiemdziesiąt nasion różnych gatunków jadalnych roślin), których uprawę rozpoczął na terytorium Japonii. W mitach tych Susanoo jest przedstawiany jako założyciel rodu panującego w regionie Izumo, który przyniósł do Japonii technologię metalurgii, leśnictwa i rolnictwa. Region Izumo jest opisywany w starych kronikach japońskich jako główny region rywalizujący z dworem Yamato (w mitologii reprezentowanym przez siostrę Susanoo - Amaterasu - protoplastkę rodu cesarskiego). Obok Izumo-taisha, jednym z głównych przybytków kultu Susanoo jest Yasaka-jinja (zw. Gion) w Kyoto.

Tamayori - córka władcy oceanów, matka Jimmu-tennô.

Sannyoshin - żeńskie bóstwa morskie: Tagiri, Tagitsu, Ichikishima. Rzadko występują pojedynczo. Zazwyczaj czczone pod wspólnym imieniem Sannyoshin. Liczne chramy budowane są zazwyczaj nad morzem, zwłaszcza w rejonie Morza Wewnętrznego. Ichikishima bywa utożsamiana z Benten.

I na tyle^^.
Ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz