23 sie 2012

Kyoto HanamachiJak wiecie gejsze można znaleźć w każdym większym mieście oraz w miastach prowincjonalnych. Ale najbardziej ze wszystkich znane są te z Kyoto. Obecnie działa ich 5 - wcześniej Shimabara (tak jak zresztą Yoshiwara w Tokyo) należąca też do tej społeczności była znana tez pod inna profesja - kultywowały ją oiran.

- Gion Kobu i Gion Higashi początkowo były jedną dzielnicą. Powstała dzięki pielgrzymkom do świątyni Yasaka. Wzdłuż Shijo Dori - alei prowadzącej do chramu - otwierano jadłodajnie. Początkowo były to niewyszukane lokale, w których podróżni mogli się posilić i odpocząć. Licencję otrzymały w 1665 r. Były to już wtedy dość wytworne lokale. Alkohol podawały młode dziewczyny, które oferowały również usługi seksualne. Dzielnica ta szybko zaczęła konkurować z dzielnicą rozkoszy Shimabara. Gejsze przejęły Gion w 1813 roku.

a) Gion Kobu - to jedna z pięciu dzielnic gejsz w Kioto, jest też najbardziej znana. Hanamachi znajduję się w połowie drogi między pałacem cesarskim a stacją Kioto, biegnącą na zachód Shijo-dori. Idąc tą ulicą wzdłuż rzeki Kamo wchodzi się do Gion. Znajduje sie tu najsłynniejsza herbaciarnia w Japonii - Ichiriki. Tu też można zajrzeć do teatru Minami-za.  Dzielnica może się poszczycić wspaniałą architekturą. Mieści się tu ok. 83 ochaya, akademia Yasaka Nyokoba przy teatrze Kaburenjo, założonej w 1873 r. Styl nauczany w Gion Kobu to styl szkoły Inoue, na której czele stoi Inoue Yachiyo V. Gejsze z tej społeczności występują z festiwalem tańca Miyako odori.

b) Gion Higashi odłączyło się od Gion Kobu w 1886 roku. Nazwa oznacza "wschodnie Gion". Jest duo mniejsze od Gion Kobu. Położone w pobliżu chramu Yasaka. Mieści się tu 11 ochaya. Głównym stylem tańca jest tu Fujima, wzorujący się na teatrze kabuki.

- Pontocho - położone jest na zachodnim brzegu rzeki Kamo, naprzeciw Gion Kobu. Sama dzielnica mieści się na jednej ulicy. Mieści się w niej 38 ochaya. Szkołą jest tu Kamogawa. Gejsze z Pontocho występują co roku z festiwalem tańca Kamogawa odori.

- Miyagawa-cho - leży po wschodniej stronie rzeki Kamo, na południe od Gion Kobu. Najczęściej odwiedzane przez turystów. Posiada swoją własną akademię - Higashiyama, gdzie naucza sie styl Wakayagi.

- Kamishichiken - najstarsza dzielnica społeczności gejsz, obok Gion Kobu i Pontochō należąca do najbardziej szanowanych. Dzielnica położona jest w północno-zachodnim rejonie miasta, za świątynią Kitano Tenman-gū. Gejsze z tej społeczności corocznie występują z festiwalem tańca Kitano odori.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz