10 sie 2012

Tokyo Hanamachi i okoliceJak sami wiecie gejsze występują nie tylko w Kyoto, ale również w większych miastach i na prowincji. Dziś przedstawię Tokyo, która słynie ze swej nowoczesności.  Wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi, zbombardowane podczas wojny dotrwało do dnia dzisiejszego i nadal się  trzyma i to tu bawi się władza centralna. Przychodzą oni do ryotei - luksusowych, tradycyjnych restauracji, w których zwykle urządzane są ozashiki z udziałem gejsz. Nie są one takie same jak ich koleżanki w Kyoto, tu poziom jest sporo niższy i było tak od kiedy pojawiła się profesja gejsz. Jest też dystryktem, w którym nie używa nazwy maiko: praktykantki nazywa się to hangyoku i nie noszą one jakiś szczególnych strojów. W Tokyo, mimo że wszystkie gejsze związane są z jakimś hanamachi, każda z nich mieszka przeważnie w swoim domu i dojeżdża wieczorem do pracy. Ponadto istnieję tu aż 20 społeczności w tym społeczności prowincjonalne (tu można spotkać termin chiho geisha).

Kalendarz dorocznych świąt jest dużo uboższy niż u ich koleżanek: obchody Nowego Roku, Setsubun, hanami, tsukimi itd. Lecz przygotowania do nich są również wystawne i kosztowne.

Tokyo Roku-Hanamachi, czyli sześć Hanamachi Tokio to Shinbashi, Yoshicho, Kagurazaka, Asakusa, Mukojima i Akasaka. Każda z nich przeżywała zmienne losy swego istnienia. A oprócz nich, istnieją też położone obok miasta, dzielnice prowincjonalne w tym opisana już przeze mnie Yamagata, Sakata, Kanazawa (w której mieści się też muzeum) i Hachioji oraz inne i nie istniejące już takie jak Yanagibashi.
_________

Shinbashi położona jest między dzielnicą Ginza a Zatoką Tokijską. Teatrem gejsz jest Shinbashi Enbujo a Azuma Odori stanowi najważniejsze wydarzenie w roku.

Akasaka mieści się w pobliżu parlamentu, Kokkai. Jest jednym z najdroższych i najnowocześniejszym hanamachi w mieście. Przychodzi do niej wielu polityków i biznesmenów.

Asakusa łączy swoją historię z historią taikomochi. Słynie też ze swojej dużej dostępności dla społeczeństwa.

Yanagibashi była nadrzeczną dzielnicą, utytułowaną obok ogrodów nad rzeką Sumida. Miała duże powodzenie, lecz pod koniec drugiej połowy XX w. znikła.

Kagurazuka mieści się w pobliżu stacji Shinjuku Iidabashi. Uliczki charakteryzują się specjalistycznymi sklepami i butikami usytuowanymi w cichej dzielnicy mieszkalnej.

 >klik<  dolna część dzielnicy

Kagurazaka jest powszechnie uważana za ważny ośrodek kuchni japońskiej w regionie Kanto. Tu też odbywa się w lipcu Awa Odori.

 >klik<  finał Awa Odori

Yoshicho -  to społeczność istniejąca tak długo ja Shinbashi i znacznie dłużej niż Akasaka, ale mimo to wielu Japończyków w ogóle o niej nie słyszało. Położona jest w starej części Tokyo. Mimo że nie jest położona w centrum zachowała się tutaj specyficzna atmosfera, odpowiadająca tylko koneserom. Mieści się ona w dzielnicy Nihonbashi, która stanowi najbardziej tradycyjną część rejonu miasta. Dzielnica uchowała się przed nalotami w 1945 r.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz