2 wrz 2012

JCW: księżna Masako - od zaręczyn do dnia ślubu cz.3

  

Z chwilą wpisania przez urzędników do rodziny cesarskiej, Masako należała do rodziny i stała się następczynią tronu. Oznaczało to (zgodnie z tradycją cesarskiego domu), że powinna szanować i oddawać cześć shintoistycznym bogom i ich ostatniemu potomkowi, 125 tenno Akihito oraz jego małżonce Michiko. Dlatego też Naruhito i Masako, zgodnie z obyczajem, zaraz po zawiadomieniu bogów musieli jako pierwszą poinformować o swoim ślubie parę cesarską. Do życzeń przyłączyli się: Naruhito, jako reprezentant świeżo zaślubionej pary; po nim był cesarz a na końcu cesarzowa.

  

Następnie urzędująca i przyszła para cesarska zasiadły uroczyście do rytualnego posiłku przy pokrytym czerwonym laką stole ( posiłek przyrządzony był wg dań spożywanych za czasów Heian). Najpierw biesiadnicy przytknęli do ust miseczkę z kunenshu (jt. 9-letnia wódka - słodkie ryżowe wino). Następnie unieśli pałeczki i udawali, że wkładają smakołyki do ust. Dawali tym wyraz umocnienia się związku pomiędzy obiema parami. Cała ceremonia trwała 25 minut.


Następnym punktem programu była weselna parada, która zaczęła się o 16:45 (jedyny element nieshintoistyczny). Uliczne latarnie na trasie przejazdu udekorowano bukietami czerwonych róż, oprócz tego powiewały flagi i chorągiewki z wizerunkami wschodzącego słońca. Wszędzie porozwieszano lampiony ozdobione znakami szczęścia. Na ulicach zgromadził się tłum a porządku pilnowało 30 tysięcy policjantów. W czasie przejazdu pary, towarzyszyły małe orkiestry dęte, natomiast sama para jechała wolno sunącym rolls-royce`em. Pan młody miał na sobie frak z białym pasem a panna młoda miała na sobie jedwabną suknie w kolorze kości słoniowej i bolerko wraz z rękawiczkami. Na włosach lśnił diadem z 3000 diamentów, który od cesarzowej Michiko przeszedł na Masako.

 

Po paradzie o godzinie 18:00 para znowu zasiadła do ceremonialnego posiłku, podczas którego małżonkowie wzajemnie składali przyrzeczenia nowo poślubionych. Najpierw pan młody wziął do ręki czarkę sake, wypił łyk i oddał ją pannie młodej. Masako skosztowała odrobinę i oddała naczynie mężowi. Potem nalała mu sake. Na koniec udawali, ze jedzą. Ceremoniał ten miał umocnić ich małżeństwo.
______

Jeśli chodzi natomiast o noc poślubną to nawet wtedy nie mieli spokoju, bo rytuały towarzyszyły im nawet wtedy. Pierwszym z nich był (trwający 3 noce z rzędu) Mochi. O godzinie 21:00 nowo zaślubieni ubrali sie, w białe kimona i wkroczyli do sypialni. Obok łoża stały 4 srebrne tace z 29 kleistymi Mochi - ryżowymi ciastkami, jedna na każdy rok życia panny młodej. Ok. 22:00 kapłani podali ciasteczka młodej parze, która je spróbowała i odmówiła modlitwę za wieczną miłość małżeńską i dobrobyt potomstwa. Pozostałe ryżowe ciasteczka zapakowano do pudełka z drzewa różanego z wzorem w jaskółki. Stało ono w sypialni przez trzy dni, po czym zakopano je w pałacowym ogrodzie, w miejscu przynoszącym szczęście.

Para nie miała swojego miesiąca miodowego tak jak przeciętni ludzi. natomiast około tygodnia po ceremonii ślubnej para musiała co wieczór przez wiele godzin zasiadać przy stole z 2700 honorowymi gośćmi. Po upływie kolejnego tygodnia udali się do Ise. Podróż ta miała na celu przedstawienie Masako - Amaterasu jako żona przyszłego tenno.

Wizyta w sanktuarium Ise

 

Sam wizyta miała uświadomić Masako do jakiej rodziny weszła i co jest jej głównym "celem" - tj. służba bogom. Ponieważ, z powodu długiego pobytu za granicą, Masako po raz pierwszy wstąpiła do tego sanktuarium.

W czasie wizyty para została rytualnie oczyszczona solą. Jeden z kapłanów miotełką z pasków papieru omiótł ich z kurzu zewnętrznego świata. Następnie obije powiadomili boginię słońca Amaterasu i boginie żywności Toyouke o swoim ślubie i poprosili o boskie wsparcie. Wizyta ta musiała uświadomić Masako, jak bardzo rodzina cesarska czci swoich przodków wywodzących się od bogów oraz  zachowuje tradycje Japonii.

Sama wizyta w Ise nie oznaczała dla młodej pary końca podróży zapoznawczej. Odwiedzili oni jeszcze świątynię tenno Jimmu, który na tronie jako pierwszy. Na zakończenie Masako została przedstawiona zmarłemu dziadkowi swego męża, tenno Showa, w jego grobowcu na tokijskim przedmieściu Hachioji. Tak trwające 3 tyg. zakończyły się ceremonie weselne, które w tej postaci po raz pierwszy zorganizowano podczas ślubu tenno Taisho w 1900 roku. - reguły wprowadzone przez urzędników obowiązują do dziś.
_________

źródło na potrzeby  trzyczęściowej serii zostały zaczerpnięte z książki: "Księżna Masako - więzień Chryzantemowego Tronu" aut. australijskiego dziennikarza Bena Hillsa, str. 67-84

   <<okładka

W związku z samą książką a właściwie jej krytyką skierowaną do samego autora >>tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz