27 wrz 2012

Wykaz Rodów Japonii i ich kamon cz.1

 

Konbanwa

Kamon jap. 家紋, mon (紋), monshō (紋章) oraz mondokoro (紋所) to rodzinny (klanowy) symbol identyfikujący jednoznacznie daną rodzinę.

Łączna liczba kamon w całej Japonii sięga około 12 tys. zupełnie różnych znaków przypisywanych rodzinom i klanom na całym archipelagu. Choć różnią się od siebie, to jednak różnice nie są wielkie, bowiem wszystkie symbole są oparte o 350 wzorów pierwotnych. Symbole jakie wykorzystywano do stworzenia kamon były zaczerpnięte w większości z natury (fale morskie, wydmy, błyskawice, góry, zwierzęta, rośliny – głównie chryzantemy). Niektóre symbole przedstawiały rzeczy wykonane przez człowieka lub były to znaki chińskie.

Kamon, jaki dana rodzina posiadała, najczęściej nawiązywał do ważnych wydarzeń w dziejach klanu lub bezpośrednio przedstawiał postać słynnego i zasłużonego przodka. Oczywiście wszystkie wzory były bardzo symboliczne. Kamon nie posiadały tylko klany czy rodziny. Były przypadki znanych artystów czy zasłużonych ludzi dla całego narodu, którzy otrzymywali taki symbol wyłącznie dla siebie. Kamon był przekazywany z pokolenia na pokolenie, to też obecnie każda rodzina nadal ma swój symbol jednak niewielu o tym wie i pamięta. Ponadto kobiety, które wychodziły za mąż nie musiały zmieniać swojego Kamon i mogły przekazać go swojej córce.

A teraz wykaz kamon klanów:

 >< Abe,             >< Akagawa,                ><  / >< Baba
 >< Akai,            >< Akamatsu,               >< Bessho
 >< Akechi,         >< Aki,
 >< Akita,           >< Akiyama,                 >< Chiba
 >< Akizuki,        >< Amako,                   >< Chosokabe
 >< Amakusa,     >< Amano,
 >< Ando,           >< Araki,                      >< Date
 >< Arima,          >< Asahina,                  >< Doi
 >< Asai,            >< Asakura,                  >< Dou
 >< Asano,          >< Ashikaga,
 >< Ashina,         >< Aso,
 >< Atagi,           >< Atobe.

To wszystko na dziś - Miłego oglądania - Matta ne 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz