8 wrz 2012

Yōkai, Yurei, Onryo cz..4


Konbanwa,
dalsza dziś część japońskich legend i duchów ....
_________

- Ao-nyobo - Według legend zamieszkiwały one ruiny starych imperialnych pałaców. Miały postać kobiecą posiadającą poczerniałe zęby i wygolone brwi. Pożerały młodych mężczyzn, którzy zabłąkali się w ich domostwach, chociaż kobietami też nie gardziły.

- Shirime – Tutaj przytoczę pewną opowiastkę... Shirime było widziane pewnego razu przez samuraja. Gdy podróżował on nocą lasem usłyszał dobiegający zza drzew głos żądający, by ten się zatrzymał. Samuraj uczynił to i gdy się obrócił, zobaczył nagiego mężczyznę, który wypiął się go niego swoją...pupą. Z pomiędzy pośladków wyłoniło się wielkie błyszczące oko. Przerażony tym co zobaczył samuraj uciekł. Nigdy nie widziano już ponoć Shirime, ani nie poznano też dokładnych motywów jego działania.

- Shojo - Jest to wywodzący się z Chin lud morskich stworzeń, zwanych też wesołymi morskimi duszkami (z racji swego usposobienia). Przedstawia się ich jako człekopodobne istoty o rumianej skórze, długich czerwonych włosach i (czasem) twarz orangutana.
Są to istoty nieszkodliwe i jak wspomniałam wiecznie radosne, co ma ścisły związek z ich zamiłowaniem do sake. Poza wiecznym pijaństwem znane są z tego, że uwielbiają  hałaśliwe tańce i ściganie się dla zabawy.  Czasem, jeśli człowiek poczęstuje ich sowicie sake, często odwdzięczają się ofiarowując mu  dzban, z którego nigdy nie będzie ubywać sake.

- Ushi-oni - Jednym z najstraszniejszych yokai jest oceaniczny ushi–oni. Jest to ogromny i krwiożerczy stwór zwykle rysowany z rogatą głową jak u byka albo oni (japońskie diabły o których pisałam), oraz ciałem olbrzymiego kraba lub pająka. Z natury bezwzględny i gwałtowny potwór czai się w południowym Morzu Japonii by pożreć jakiegoś niczego nie świadomego nieszczęśnika. Czasami sądzi się, że ushi - oni może być mężem yokai zwanego nure - onna, ponieważ i ją widuje się czasami w okolicach morza. Często namawia napotkanych ludzi by potrzymali na chwilę jej dziecko. Gdy nieszczęśnik trzyma już w ramionach dziecko staje się ono momentalnie bardzo ciężkie i rośnie do monstrualnych rozmiarów. Wtedy gdy owy ciężar uniemożliwia człowiekowi ucieczkę nadciąga ushi-oni i pożera ofiarę

- Karakasa-obake - jest duchem-parasolką. Wierzenia w jago istnienie mogą nas śmieszyć, ale w Japonii wierzenia w tego ducha są bardzo popularne. W swą setną rocznicę powstania zmienia się z zwykłej parasolki w stwora o następującym wyglądzie: jego rękojeść zamienia się nogę obutą w sandał, pojawia się na jego ciele także jedno oko raz usta z których wyłania się długi, lepki język. Zazwyczaj duch ten oszukuje i straszy ludzi, ale zdarza się, iż bawi się z dziećmi- gdyż po prostu kocha zabawę.

- Tsukumogami - Czyli przedmioty, które w setną rocznicę swego powstania zyskują nadnaturalną moc - stają się swego rodzaju duchami.

Inne Tsukumogami to:
Bakezroi- sandały ze słomy
Chochinobake- latarnie wykonane z papieru
Biwa-yanagi- japońska lutnia
Furu-utsubo- słoiki i butelki
Jotai- materiał parawanu
Morinji-no-okama- imbryk
Kyourinrin- zwój papieru
Zorgami- zegarki

- Koki-Teno to jedne z najmniej poznanych japońskich demonów, o których informacji jest stosunkowo niewiele. Wiadomo jedynie, że są to kobiety-kusicielki, które przybierają zazwyczaj postać widmowych lisów, jednak niekiedy pojawiają się pod postacią pięknej kobiety odzianej w zwiewne białe szaty. Japończycy wierzą, że koki-teno są w stanie usidlić każdego mężczyznę, który im przypadnie do gustu. Wówczas to taki mężczyzna jest już stracony, gdyż Koki-Teno pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz