8 lis 2012

Historia drogiego papieru w Luo Yang


Zuo Si, literat dynastii Jin, dobrze pisał artykuły, często wielu arystokratów i magnatów przepisywało jego artykuły.

Zuo Si urodził się w roku 250 w dynastii Jin, kolejnej po Epoce Trzech Królestw (Wei, Shu i Wu). Zuo Si był brzydki i kiedy był małym dzieckiem nie był nawet mądry. Najpierw uczył się grać na instrumentach muzycznych, potem uczył się kaligrafii, ale zupełnie nie miał jednak do tego talentu. Za namową ojca czytał on dużo książek, dzięki czemu nauczył się dobrze pisać artykuły i stał się wybitnym literatem w historii Chin.

Kiedy Zuo Si miał 20 lat, jego starsza siostra Zuo Fen została wybrana do pałacu. W związku z tym, cała jego rodzina przeprowadziła się do stolicy - Luo Yang. W wyniku tego Zuo Si miał więcej szans kontaktować się z literatami i uczonymi w Luo Yang. W tym mieście Zuo Si osiągnął wielki sukces w literaturze i ukończył swoje wielkie dzieło – “San Du Fu”.

Czym jest “San Du Fu”? San po polsku znaczy trzy, Du znaczy stolica, a Fu jest jedną z form chińskiej literatury. Wśród form wierszy i artykułów, Fu charakteryzuje się ładnym językiem, ukształtowanym przez rytm. Była to popularna forma literatury w dynastii Jin. W Epoce Trzech Królestw (przed dynastią Jin) wspólnie istniały trzy królestwa, Wei, Shu i Wu, San Du czyli trzy stolice, stolice królestw Wei, Shu i Wu. Dzieło “San Du Fu” obejmowało trzy artykuły “Shu Du Fu”, “Wu Du Fu” i “Wei Du Fu” czyli “Fu stolicy Shu”, “Fu stolicy Wu” i “Fu stolicy Wei”, w każdym “Fu” Zuo Si dokładnie opisywał sytuację społeczną, wyroby i system danej stolicy. Osiągnięcia Zuo Si zawierają się nie tylko w formie artykułu, lecz także w ich zawartości. Poświęcił on wiele czasu na zbadanie sytuacji w danych stolicach. W sumie napisaniu “San Du Fu” poświęcił on 10 lat swej pracy.

“San Du Fu” kończy się w roku, kiedy Zuo Si miał 30 lat. Najpierw “San Du Fu” rozprzestrzenił się w kręgach literatury, a następnie w kręgach arystokratów i magnatów. Ponieważ w tamtym czasie druk nie był jeszcze rozwinięty, książki przepisywano ręcznie. Wielu arystokratów i magnatów przepisywało “San Du Fu”, w wyniku czego w sklepie w Luo Yang zabrakło papieru, a jego cena nieustannie rosła.

Jest to opowiadanie o drogim papierze w Luo Yang.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz