24 lis 2012

Wampiry - rodzaje w Azji (terminy)


Chodzi mi tu o terminy związane z tym jakże modnym ostatnio tematem ^^.
_______________

Alghul - Azja. Inna forma nazwy Ghula. Tłumaczy się tą nazwę jako „końska pijawka”. Były to w wierzeniach ludów arabskich dżiny bądź duchy zamieszkujące cmentarze i pożerające ciała niedawno zmarłych niemowląt

Baital - Indie. Forma jaką przybierają to pół-człowiek, pół-nietoperz, około 190 cm wzrostu.

Brahmaparus - Kolejny indyjski wampir. Wysysał on ludzką krew przez czaszkę, następnie zjadał mózg ofiary. Po posiłku bezcześcił zwłoki poprzez wyrwanie wnętrzności i po owinięciu się jelitami ofiary tańczył rytualny taniec.

Ch'ing Shih - Chiny. Rozjuszony potrafi zabijać nie tylko przez wysysanie krwi, ale i trującym oddechem. Znany jest również z tego, iż pożera swoje ofiary. Jeśli Cj'ing Shih zobaczy na swojej drodze kopczyk ryżu, czuje nieodparty przymus przeliczenia ziaren. Może być pokonany zwykłą bronią i promieniami słonecznymi. W zdematerializowanej formie wygląda jak piorun kulisty - ogromna jarząca się kula.

Dakinia - Indie. Pijące krew diablice z otoczenia bogini Kali. Były uznawane za oświecone żeńskie istoty przemierzające przestrzeń i towarzyszące wielkim mistrzom buddyzmu.

Ekkimu - Asyria. Niewidzialne demony, mogące opętać człowieka. Pokonać je można drewnianą bronią lub odprawiając egzorcyzmy.

Eretica (Eretick, Eretnik, Eretnica, Erestun) - Pochodzący z Rosji gatunek wampira, kobieta, która zaprzedała duszę diabłu. Zazwyczaj przedstawiano ją jako staruchę w łachmanach. Każdy kto spojrzy w jej oczy jest skazany na długą, bolesną śmierć. Odprawiają one w nocy sabaty, sypiają w trumnach ludzi, którzy za życia byli bezbożni (?). Są aktywnie jedynie wiosną i jesienią, polują wtedy na swe ofiary, z których wypijają krew. Mogą zostać zabite w tradycyjny sposób – poprzez przebicie kołkiem bądź spalenie.

Ghul (Ghulah, Ghoul) - Pojawiają się one w tradycji arabskiej, zakwalifikowano je do kategorii dżinów (zawsze żeńskich). Według tradycji muzułmańskiej powstały z aniołów, które zbuntowały się przeciwko Allachowi. Za karę zostały porażone spadającymi gwiazdami i strącone na ziemię. Inna forma tego mitu mówi nam, iż istoty te narodziły się ze związku szatana i „kobiety stworzonej z ognia”, bądź zostały stworzone z „bezdymnego płomienia”. Ghule zamieszkiwały odludne, pustynne miejsca bądź cmentarze i żywiły się ludzkimi zwłokami. Niekiedy czyhały na samotnych podróżnych i zabijały ich aby pożywić się ich ciałem. Określenie „ghul” oznaczało również złodziei grobów.

Hanh Saburo - Indie. Żyją w lasach i poddane im są wszystkie psy. Zwabiają podróżników do lasu i tam ich atakują.

Loogaro - Zachodnie Indie. Wyglądają jak stare kobiety i podróżują nocą w formie kul świetlnych

mK'a-'gro-ma - Tybet. Odpowiednik indyjskich Dakinii.

Rakshasa - Indie. Rakshasa jest potężnym wampirem, który zwykle występuje w ludzkiej formie z niektórymi atrybutami zwierzęcymi (np. kły, pazury, oczy węża), lub odwrotnie: w formie zwierzęcej z atrybutami ludzkimi (np. ręce). Bardzo często przybierają postać tygrysa. W każdej formie są bardzo niebezpiecznymi czarownikami. Można je zniszczyć ogniem, światłem słonecznym lub egzorcyzmami.

Upierczi - Rosja. Inna nazwa Wampira

Vetala - Indie. Wygląda jak niechlujna, stara wiedźma, napastuje śpiące kobiety, zwłaszcza pijane lub obłąkane.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz