15 gru 2012

Architektura grobowców cesarskich


Grobowce cesarskie są ważną częścią chińskiej kultury. Starożytni Chińczycy wierzyli o nieśmiertelności, więc szczególnie zwracano uwagę na ceremonię pogrzebowe. W długim okresie historycznym, architektura grobowców ulegała wielkiemu rozwojowi, powstawały wielkie zespoły grobowców cesarzy i cesarzowych.
Większość grobowców cesarskich została zbudowana na zboczach gór; bardzo mała ilość zbudowana została na równinie. Grobowce otoczone są przeważnie murem, mają cztery bramy i cztery pawilony na czterech stronach. Do grobowca prowadzi się drogą przednią. W ogrodach grobowców zasadzone są sosny i panuje tam cisza.

Jednym z ciekawszych grobowców jest:

- Grobowiec cesarza Qingshihuang - znajdujący się w północnej części góry Lishan w mieście Xian w prowincji Shangxi Chin. Jest on najsłynniejszym grobowcem cesarskim w Chinach; został zbudowany dwa tysiące lat temu. Odkryte w tym grobowcu terakotowe wojska Qinshihuanga, co jestem przekonana ze o nich słyszeliście. Żołnierze Qinshihuanga są tak precyzyjnie wykonani, że wydaje się, że za lada chwile wyruszą na jakąś wojny. wykonani, dzięki czemu zostali wpisani na listę światowego dziedzictwa w roku 1987.


Obraz: terakotowi żołnierze wojsk cesarza Qingshihuanga

- W okolicy miasta Xian, w prowincji Shanxi, znajduje się wiele innych grobowców cesarskich. Obok grobowca cesarza Qinshihuanga jest jeszcze 11 grobowców cesarskich z dynastii Han Zachodniego i grobowce 18 cesarzy dynastii Tang. Wśród nich, największym grobowcem jest grobowiec Maoling cesarza z dynastii Han Zachodniego, Liu Chena. Grobowiec Zhaoling był grobowcem cesarza z dynastii Tang, Li Shimina. Na powierzchni ziemi i pod ziemią tego grobowca umieszczono dużo cennych zabytków historycznych, z których najsłynniejszy to rzeźba z dynastii Tang, Obraz sześciu koni.

- Grobowce z dynastii Ming i Qing są najlepiej zachowane.

Znajdują się głównie w Changpingu, w Pekinie. Znajduje się tam 13 rodzinnych grobowców cesarzy z dynastii Ming. Grobowce leżą na wzgórzu w małej kotlinie otoczonej z trzech stron górami Beitianshou i otwartej od strony południowej. Ich powierzchnia wynosi 40 km2. W grobowcach jest pochowanych 13 cesarzy, 23 cesarzowych oraz wiele konkubin, synów i córek cesarzy oraz kobiet im służącym. Według tradycji dynastii Ming służba i osoby towarzyszące chowane były razem z gospodarzem.

Grobowce Ming są obecnie najbardziej skoncentrowanym i dobrze zachowanym kompleksem w całym kraju. Wśród grobowców tych najbardziej znane są grobowce Chiangling (cesarza dynastii Zhudi ) i grobowce Dingling (cesarza Zhu Yuujuna).Największe i najlepiej zachowane grobowce wśród istniejących grobowców cesarskich w Chinach są wschodnie grobowce z dynastii Qing, które zajmują powierzchnię 78 km2. W grobowcach tych pochowanych jest 5 cesarzy, 14 cesarzowych i ponad sto konkubin. Główne budowle we wschodnich grobowcach dynastii Qing są przepiękne i bardzo zadbane.

matta ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz