7 gru 2012

(Z materiałów źródłowych) Uśmiech Gejszy. Sekrety japońskiej sztuki życia.


Autor: Ursula Richter
tytuł oryginału: Lächeln der Geisha. Geheimnisse japanischer Lebenskunst
tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
wydawnictwo: KDC
data wydania: 2006 (data przybliżona)

Opis wydaw.:
Gejsza - kobieta tajemnicza, niedostępna, kobieta-mit. Ta zagadkowa profesja to znacznie więcej, niż tylko źródło dochodu...

Niegdysiejsza Japonia, która dała światu gejszę, nie istnieje już od dawna, ale gejsza pozostała. Jak to się stało, że przetrwała? Jaką rolę odgrywa ona obecnie? Czy jej uśmiech nie obiecuje wszystkiego? A może my pojmujemy wszystko inaczej, niż należy to rozumieć? Jak Japończycy postrzegają dziś gejszę? Jaką kluczową rolę odgrywa w japońskim stylu życia - również w sferze erotyki? Czy to prawda, że gejsza nosi kimona, których wartość może przekraczać kilkadziesiąt tysięcy euro? Gdzie i w jaki sposób można wynająć gejszę? Czy kształcenie gejszy naprawdę trwa wiele lat? Co jest w niej tak niezwykłego, że spędzenie z nią jednego wieczoru może kosztować majątek? Jak wygląda życie prywatne gejszy?

Ursula Richter omawia obszernie i kompetentnie frapujące życie gejszy we współczesnej Japonii, wyjaśnia też, w jakiej mierze zmieniło się ono z biegiem czasu. Ta książka to cenny wgląd w zupełnie inny świat.
__
Jestem w posiadaniu tejże publikacji i osobiście mi się ona podoba ^^. Niektóre posty na blogu zostały zaczerpnięte z niej, bym wam przybliżyć życie gejsz prowincjonalnych.

matta ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz