8 lut 2013

Architektura sakralna w Chinach - krótki opis


Architektura świątyń i klasztorów buddyjskich w Chinach wywodzi się z Indii i wzięła swój początek od dynastii północnej Wei. Architektura sakralna ukazuje nam rozkwit i upadek kultury i religii w feudalnych Chinach, a także posiada ważną wartość historyczną i kulturową.

Starożytna architektura chińska reprezentowała poglądy Chińczyków w starożytnych Chinach, według których szanowano filozofię  Yin i Yang oraz zasada symetryczności. Zatem budowa świątyń i klasztorów była/jest płaska i kwadratowa oraz skierowana na osi południe-północ. Wiele świątyń i klasztorów zostało zbudowanych w stylu ogrodu.

Do świątyń i klasztorów zbudowanych w starożytnych Chinach wchodzi się najpierw przez przednią bramę. W środku mieści się pierwsza sala Tianwangdian, czyli Bojowników Nieba, w której stoją cztery wielkie posągi Bojowników Nieba. Po obu stronach głównej sali są pawilony dzwonu i bębna. Za pierwszą salą znajdują sie kolejno: główna sala Daxunbaodian, Budda Shakyamuni, pawilon Biblioteka ksiąg buddyjskich. Mieszkania i stołówka dla mnichów znajdują się po obu stronach pawilonu Biblioteki.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz