13 lut 2013

Dzwon Emille z Koreii Południowej


W Korei Południowej znaleziono wiele rzeczy wykonanych z brązu. Były to między innymi noże, topory, lustra i dzwony. Wszystkie te przedmioty pochodzą z epoki brązu. Ozdabiane one były wzorami zwierzęcymi i geometrycznymi, co świadczy o zaawansowaniu starożytnych artystów.

Z czasem, stopniowo, sztuka w metalu rozwijała się i mówi się, że osiągnęła całkiem wysoki poziom pod koniec I wieku. Doskonałym przykładem sztuki z tamtych czasów są kurhanowe grobowce arystokracji z okresu Shilla. W grobowcach znajdowały się liczne złote ozdoby należące do władców: bransolety, pasy, kolczyki, naszyjniki i korony. Bogate zdobienia świadczą o wysoko rozwiniętym kunszcie prac w metalu.

Artyści z okresu Shilla trudnili się również produkcją dzwonów świątynnych. Cieszyły się one popularnością ze względu na swoje imponujące rozmiary, dźwięczne tony i wyszukane kształty. Najpopularniejszym dzwonem jest Święty Dzwon Króla SongDok - Dzwon Emille. Powstał on w VIII wieku i jest największym dzwonem świątynnym w Korei. Ozdobiony jest on wzorami medalionów w kształcie kwiatu lotosu, wzorami kwiatów, płomieni i panien niebiańskich.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz