13 mar 2013

O damach dworu na dworze w Heian cz.3 - Miya no nyōbō


Witajcie,
Czas się w końcu wziąć za skończenie tej serii a dziś o Miya no nyōbō - damach służących cesarzowej. ;)

Główna i najważniejsza żona cesarza (kisaki/kōgō), posiadała swój własny dwór cesarski, w którym służyły właśnie miya no nyōbō. Sam termin odnosił się tylko i wyłącznie do dam dworu cesarzowej a nie innym cesarskim małżonkom - nyōgo. Same nyōgo miały też swoje damy dworu, ale nie były one utrzymywane przez dwór.

Gdy nyōgo zostawała cesarzową, awansowała również jej świta.. Od tej pory musiały się ubierać odpowiednio do swych nowych rang oraz wypełniać znacznie więcej niż do tej pory obowiązków. Niektóre z nich nie były z tego powodu zbytnio szczęśliwe, ale dzięki poprawie swej pozycji społecznej, przestawały być anonimowe i mogły zaistnieć publicznie a sam status zyskiwał znaczenie równoznaczne z pozycja ue no nyōbo.

Poprzedniczkami dam cesarzowej były nyoju. Yoshikawa Shinji twierdził, iż za powstanie instytucji miya no nyōbo były dwa momenty. Pierwszym z nich była przeprowadzka cesarzowej do pałacu, gdyż wtedy zmienił się status nyoju. Parze cesarskiej usługiwała ta sama grupa urzędników (także nazywana nyoju). Jako damy dworu służyły na co dzień cesarzowi lub cesarzowej tylko te o najwyższej randze. Drugim przełomowym momentem było załamanie się systemu ritsuryō oraz monopolizacja władzy przez ród Fujiwara. Tu o decyzji o przyjęciu danej damy dworu było nie tylko dobre urodzenie, ale również i polityczne koneksje.

Podział dam wg najważniejszej pozycji wśród dam:
- dama senji - pełniła rolę wysłanniczki-posłańca
- dama mikushigedono - zajmowała się sprawami garderoby i strojów cesarzowej
- damy noszące tytuł nashi (2 lub 3 ranga dworska)
- damy jiju - pełniły funkcję szambelana nyokurodo
- najniżej - służące nyokan

Miya no nyōbō były odpowiedzialne za posiłki, garderobę i komnaty cesarzowej. Oprócz codziennych obowiązków pełniły jeszcze jedna funkcję a mianowicie pośredniczyły one w przekazywaniu informacji między cesarzową a arystokratami. Mężczyznom nie wolno było osobiście rozmawiać z cesarzową, nawet jeśli był członkiem jej świty,  albo arystokratom najwyższego rodu, dama dworu pełniła tu rolę pośrednika i przedstawiała ich sprawy. Taka też dama musiała wykazać się elokwencja i być lubiana przez cesarzową cieszącą się zaufaniem, oddana towarzyszkom. Gdy na jakiś czas takowa dama była nie obecna, interesanci zaprzestawali wysyłania wiadomości, gdyż nie chcieli zbytnio ryzykować.

Damy dworu miały przydzielone własne pokoju w pobliżu prywatnych komnat cesarzowej, gdzie nocowały i spędzały czas, gdy nie były w danej chwili potrzebne. Niektóre z nich mieszkały we własnych rezydencjach, a w pałacu pojawiały się okazjonalnie.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz