23 wrz 2013

Medycyna narodu Zhuang


Mniejszość narodowa Zhuang posiada największą liczbę ludności wśród chińskich mniejszości narodowych. Medycyna tegoż narodu wykształciła się stopniowo po okresie panowania dynastii Tang.
Wnosi on specyficzny charakter. W czasach panowania dynastii Tang i Song w publikacjach recept zapisano niektóre recepty “Ling Nan”, co oznacza że medycyna południowych mniejszości narodowych, z medycyną narodowości Zhuang włącznie, zajęła wyraźne miejsce w tradycyjnych medycynach chińskich. W czasach panowania dynastii Ming i Qin medycyna narodu Zhuang szybko się rozwinęła. Oprócz tego stworzono wiele lokalnych instytutów medycznych i pojawiło się wielu sławnych lekarzy medycyny narodu Zhuang.

Nie zachowały się żadne zapisy pisemne, mimo tego recepty przekazywane były w wersji ustnej z pokolenia na pokolenie i dlatego też zachowało się wiele tajemnych recept medycyny narodu Zhuang. Wniosło to wkład w rozwój tradycyjnej medycyny chińskiej.

Jednak sama medycyna to nie wszystko. Obok niej powstawały różnorodne leki, które rozwijaja sie nadal pomimo lat.Nadal nie wykształcił się kompleksowy system spisu. Mniejszość narodowa Zhuang mieszka w strefie podzwrotnikowej, gdzie posiada obfite zasoby surowców zwierzęcych i roślinnych. Z powodu tego, że naród Zhuang ma zwyczaj jadania węży, szczurów i innych dzikich zwierząt, lekarstwa na bazie surowców zwierzęcych są bardzo popularne.

Inna specjalnością jest produkcja odtrutek. Sławne odtrutka prowincji Guangxi - lekarstwo na jad węża, jest właśnie lekarstwem medycyny narodu Zhuang. Niektóre trucizny stosowane w pewnej ilości są dobrym lekarstwem leczniczym.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz