22 lut 2014

Tet Nguyen Đan


Tet Nguyen Đan
W Wietnamie tak nazywa się Nowy Rok, gdzie zwykle skraca się nazwę do Tet. to najważniejszy festiwal Wietnamu, który wyznacza początek roku księżycowego. Jest obchodzony w styczniu lub lutym, w zależności od kalendarza księżycowego.
 
Obrzędy Tet rozpoczynają się tydzień przed Mung Mot (jt. pierwszy dzień Nowego Roku Księżycowego). Wtedy, gdy Bóg Kuchni (Ong Tao) zwraca się do Królestwa Niebieskiego i przedstawia swój roczny raport na temat stanu spraw ziemskich do cesarza Jade przed powrotem na ziemię na Sylwestra. Podczas swojej tygodniowej podróży do nieba, musi się wystrzegać złych duchów.  

W domach święto zaczyna się od uderzenia bambusową tyczką o glinianą tabliczkę, która ma przymocowana do siebie kawałek żółtej tkaniny. Potem zasiada się do stołu, by skonsumować podane dania: ("Banh Chung", kleistych ciastek nadziewanych fasolą ,cebulą i wieprzowiną, "Xoi" (lepki ryż) z wieprzowiną i cebulą w occie, a także odmiana " Mut ".
W pierwszym dniu celebruje się kult przodków, którzy zostają uroczyście powitani na Sylwestra w Giao Thua. Przygotowuje się im potrawy, wraz z okadzaniem ołtarza, by uzyskać ich przychylność na cały rok. Ofiarowuje się im najróżniejsze przedmioty codziennego użytku, spalając ich kopie wykonane ze specjalnego, tzw. "złotego papieru".
Oprócz tego znany jest zwyczaj Xong Nha, odprawiany w domach. Wybiera się odpowiednia osobę, która pierwsza powinna przekroczyć próg domu po rozpoczęciu Nowego Roku. Taka osoba musi mieć dodatnia liczbę lat lub mająca szczęśliwa reputację.

Przez resztę tygodnia odwiedza się krewnych, resztę rodziny, świątynie i pagody. Dzieci otrzymują
Mung Tuoi - szczęśliwe pieniądze w wąskich czerwonych kopertach od starszych. Pracownicy często odwiedzają swoich szefów, czasem dając im bogate dary jako przysługę za rok pracy.

W swoim czasie (do roku 1995) wypuszczano także kolorowe petardy odstraszyć złe duchy, jednak zostały one zakazane mniejszych miastach i wsiach. W dużych natomiast wypuszcza się je z okazji rozpoczęcia  Nowego Roku.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz