23 paź 2014

Chiński stroj ludowy i jego elementy

No to dla odmiany przenosiny się do Chin, gdzie poznamy elementy stroju ludowego z różnych mniejszości etnicznych.

1. Szal (wzór) - jako ozdoba stroju pochodzi z okresu dynastii Sui. Przede wszystkim okrywa szyję i ramiona. Podczas panowania dynastii Qing, szal zdobył sobie popularność, szczególnie dla młodej panny w dniu jej ślubu. Później szal był często noszony przy okazji świąt. Sam szal może być kwadratowy albo prostokątny o różnych motywach przyrodniczych.Samo jego szycie pochłania dużo czasu i pracy

2. Wyszywane buty narodowości Yi (przykład) - W południowo-zachodniej części Chin mieszka mniejszość narodowa Yi, która ma charakterystyczny strój. Obywatele, w zależności od tego do jakiej należą klasy i w jakim są wieku noszą różne stroje. Na ich butach wyszywane są kwiaty albo inne rośliny.  Cuda.

3. Wyszywanki Linfen z prowincji Shanxi (wzór) - W pobliżu miasta Linfen, w prowincji Shanxi, leżącej na północy Chin, bardzo popularne jest wyszywanie na strojach, butach i czapkach różnych wzorów i motywów. Wyszywa się kołnierzyki, rękawy bluzek, chusty na ramiona, paski do spodni, kapelusze, prześcieradła, poduszki, obrusy itd.. Czego dusza zapragnie. Wyszywane motywy są symbolami szczęścia i pomyślności.

4. Tradycyjne stroje Panyao (przykład) - W stroje panyao ubiera się mniejszość narodowa Yao, która zamieszkuje południe Chin. Ma ona ponad 60 stylów strojów. Panyao leży w Guangxijskim Regionie Autonomicznym. Tutejsze kobiety ubierają się zawsze w jednym stylu, w odróżnieniu od innych mniejszości narodowych, które w strojach używają wielu stylów.

5. Wyszywanki narodowości Miao (wzór) - W prowincji Guizhou, w południowo-zachodniej części Chin, mieszka mniejszość narodowa Miao, która znana jest z licznych stylów strojów. Z okazji świąt albo ślubu, dziewczęta ubierają się w oficjalne stroje, które są skomplikowane i wykonane bardzo delikatnie. Treść wyszywanych motywów jest bogata, ale rzadko się zmienia. Wyszywa się smoki, ptaki, ryby, bębenki, kwiaty, motyle oraz obrazy opisujące historię narodowości Miao.


6. Tkanina ubraniowa (wzór) - Tkanina tradycyjnie barwiona jest na niebiesko i można ją znaleźć na południu Chin, tworzona ręcznie na wsiach.
Niebieski kolor pochodzi z pewnego rodzaju niebieskiej trawy. Najpierw wkłada się tę trawę do wody. Po jej zgniciu wytrąca się z niej niebieska substancja, którą farbuje się tkaninę na ciemno albo jasno niebieski kolor. Kolor ten jest czysty, nie ma złego wpływu na zdrowie i trudno płowieje co jest jej plusem. Tkanina taka jest używana powszechnie do robienia prześcieradeł, ubiorów i kotar.

7 Tradycyjny biustonosz (przykład) - jest jednym z chińskich tradycyjnych elementów stroju. Używając go jako podstawy kształtu kwadratowego albo prostokątnego tworzy się specjalny styl.
Na biustonoszu, często zrobionym z farbowanej tkaniny, maluje się i wyszywa motywy. Często spotykany jest tradycyjny biustonosz o wyszywankach opisujących legendy ludowe, albo innych motywach kwiatowych.
Większość z nich jest symbolem szczęścia i ochroną przed chorobami.

 8. Tzw. kłódka "trwałego życia" (przykład) - jest ciekawa ozdobą, która się wiesza na srebrnym naszyjniku na szyi dzieci z narodowości Han. Symbolizuje ona szczęście i zdrowie. Z okazji obchodów miesiąca życia dziecka obdarowuje się nią i będzie ona towarzyszyć mu aż do ślubu.
W dawnych latach. z powodu niskiego poziomu lecznictwa i złych warunków życiowych, duża liczba dzieci umierała. Gdy dziecko się urodziło, cała rodzina prosiła Boga i Ducha o jego ochronę. Dzięki kłódce „trwałego życia” miało ono długo żyć. Na ozdobie rzeźbiono np. wizerunek „Qilin song zi” (mityczny jednorożec, który obdarowywał rodziny synami), czy motyw „Bóg długiego życia”.

9. Stroje narodowości Bai (przykład) - W prowincji Yunnan, w południowo-zachodniej części Chin, gdzie zamieszkuje ponad 20 mniejszości narodowych, które są znane z przepięknego wyszywania. Używając wyszywania, farbowania, drukowania i malowania mniejszości te robią wiele rodzajów przepięknych wyrobów, skomplikowanych albo prostych, mających ścisły związek z naturą. Technika wyszywania w Yunnanie powstała bardzo wcześnie i ma około 3000 lat historii. Aż do dzisiaj wyszywane na sukniach i chustach kwiaty i inne, stroje tej narodowości są bardzo popularne.
W Dali narodowość Bai ma świetną technikę wyszywania kwiatów, trawy i innych roślin na szalikach, paskach na spodni, paskach na kapeluszach słomkowych i wierzchach butów.

10. Wyszywane podeszwy butów - W chińskich zwyczajach wyszywanki na strojach, butach i kapeluszach mają wielkie znaczenie, pokazują szczere życzenia i marzenia.

Teściowa obdarowuje synową czerwonymi wewnętrznymi podeszwami, które są symbolem miłości matki i zadowolenia z małżeństwa. Chińskie przysłowie „mian mian gua die”, znaczy, że pokolenie nieustannie się rozwija. Na podeszwach wewnętrznych wyszywa się wiszące na gałęziach melony i latające motyle. „Die” (małe melony), są symbolem kolejnych pokoleń.

11. Dziecinne ubranie stu rodzin (przykład) - jest typowym przykładem chińskich strojów ludowych. Rodzice mają nadzieję, że ich dzieci po urodzeniu będą rosły zdrowo. Aby tak się stało 100 rodzin musi złożyć im życzenia, obdarować dzieci i dać im ubranie. Ubranie stu rodzin jest symbolem. Każda rodzina przekazuje wtedy jedynie kawałek materiału, z których robi się dziecku nowe ubranie.
Ubranie stu rodzin cieszy się wielką popularnością w prowincjach na północy Chin, jak np. Shanxi, oraz w niektórych regionach w południowej części Chin.

12.. Woreczek (przykład) - Woreczek jest niezbędną ozdobą w chińskim stroju tradycyjnym. Używa się go czasami jako kieszeni. Woreczki mogą być uszyte w kształcie kwadratu, koła, prostokąta, tykwy, nietoperza, czy brzoskwini. Wszystkie jednak mają przynosić szczęście i pomyślność. Motywy na woreczkach są skomplikowane, albo proste, zależy od okoliczności i okazji. Woreczek ma głębokie znaczenie i często przedstawia piękne marzenie.

Woreczek ten jest wykonany bardzo delikatnie. Jest on w kształcie tykwy i nie ma dodatkowych ozdób. Po obu jego stronach wyszyto wersy wiersza, które mówią, że „gdy osiągnie się wiele sukcesów, trzeba pozostać skromnym”.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz